Zamknij

Zasiłek opiekuńczy nadal będzie wypłacany. Jest decyzja resortu

09.07.2020 11:14
Zasiłek opiekuńczy nadal wypłacany przez ZUS. Jest decyzja
fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News

- Wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostanie wydłużona do 26 lipca – poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.  

Zasiłek opiekuńczy będzie nadal wypłacany. Jest decyzja minister Marleny Maląg w sprawie nowego świadczenia. Otrzymają go rodzice i opiekunowie dzieci, które z powodu epidemii koronawirusa nie mogą uczęszczać do żłobka lub przedszkola.

Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 26 lipca.

Zasiłek opiekuńczy do 26 lipca

Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą z niego korzystać do 12 lipca. Minister pracy Marlena Maląg poinformowała PAP o kolejnym wydłużeniu wypłat.

Rodzice będą otrzymywali pieniądze do 26 lipca. Niewykluczone, że to ostatni okres, przez który rodzice mogą pobierać zasiłek. Szefowa MRPiPS w poranku rozgłośni katolickich "Siódma – Dziewiąta" powiedziała, że resort nie zamierza po raz kolejny przedłużać wypłat zasiłku.

Dla kogo zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem do 8 lat. Przysługuje on matce lub ojcu, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi.

Zobacz także

O takie świadczenie mogą ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Zasiłek adresowany jest także do opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Świadczenie przysługuje także rodzicom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, którzy w związku z epidemią nie mogą uczęszczać  np. do placówek integracyjnych.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

RadioZET.pl/PAP