Zamknij

Zasiłek opiekuńczy a zamknięcie szkół. ZUS wypłaci świadczenie

25.04.2020 11:27
Zasiłek opiekuńczy - do kiedy ZUS będzie wypłacał świadczenie
fot. Shutterstock/Sharomka (ilustracyjne)

Wypłata zasiłku opiekuńczego zostanie przedłużona na kolejny tydzień w związku z zamknięciem szkół – poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

To już pewne. Szkoły będą zamknięte przynajmniej do 24 maja. Czy w tym czasie rodzice nadal będą mogli ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Na pewno będą mogli wnioskować o świadczenie na kolejny tydzień.

Resort pracy poinformował na Twitterze, że  dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przedłużony na najbliższy tydzień. „W przyszłym tygodniu zostaną przedstawione decyzje dot. ewentualnego wprowadzenia form opieki w placówkach takich jak: przedszkola żłobki i szkoły” – czytamy we wpisie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dla kogo?

Od 8 marca obowiązują nowe przepisy w sprawie wypłaty zasiłku opiekuńczego. Ze względu na koronawirusa, rodzice mogą otrzymać specjalny, dodatkowy zasiłek. Przysługuje on osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym, która rezygnuje z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem. Chodzi wyłącznie o dzieci poniżej 8. roku życia, które nie uczęszczają do szkół i przedszkoli ze względu zamknięcie tych placówek przez epidemię koronawirusa. Z zasiłku skorzystają także rodzice dzieci, które do tej pory zostawały pod opieką niani.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, taki zasiłek miał być wypłacany przez 14 dni. Okres wypłat jest jednak systematycznie przedłużany w związku z dalszymi decyzjami rządu o zamknięciu szkół.

Zasiłek dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych

Nowelizacja przepisów umożliwiła pobieranie dodatkowego zasiłku opiekuńczego opiekunom dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia.

Rodzice otrzymają świadczenie jeśli ich dziecko posiada oświadczenie o niepełnosprawności i nie ukończyło 16 lat. Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci, które nie ukończyły 18 lat, jeśli posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Świadczenie adresowane jest też do rodziców dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zobacz także

Nowe przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych. Takie świadczenie przysługiwać im będzie w sytuacji, gdy placówka do której dotąd uczęszczała osoba niepełnosprawna została zamknięta. Chodzi o ośrodki wychowawcze i placówki wsparcia.

Jak uzyskać świadczenie?

Warunkiem jest złożenie wniosku, którego wzór załączamy poniżej.

Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie do wypłaty tego zasiłku nie muszą go składać ponownie. Na jego podstawie otrzymają zasiłek za dalszy okres.

RadioZET.pl/ZUS/PAP