Zamknij

Emilewicz w Radiu ZET: zasiłek opiekuńczy powinien być rozszerzony

07.04.2020 09:18
Zasiłek opiekuńczy będzie rozszerzony? Jadwiga Emilewicz w Gościu Radia ZET
fot. Radio ZET

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych, świadczenie opiekuńcze na nowych zasadach i wsparcie dla firm założonych po 1 lutego. Jadwiga Emilewicz w Gościu Radia ZET o możliwych zmianach w tarczy antykryzysowej

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Minister rozwoju, która w najbliższych dniach ma również objąć tekę wicepremiera, w Gościu Radia ZET zapowiedziała, że w tym tygodniu rząd przedstawi kolejną odsłonę tarczy antykryzysowej. 

W ocenie Jadwigi Emilewicz to nie będzie tarcza 2.0, a doprecyzowanie przepisów z ustawy przyjętej przez parlament w ubiegłym tygodniu. Zmiany mają dotyczyć m.in. korekty przepisów na temat galerii handlowych powyżej 2 tys. metrów kwadratowych.

Zobacz także

Gość Radia ZET przekazała, że w znowelizowanej ustawie nie znajdzie się jeszcze objęcie programem pomocowym przedsiębiorców, którzy zarejestrowali działalność gospodarczą po 1 lutego 2020 roku. Do tej pory ci przedsiębiorcy są wykluczeni np. z możliwości uzyskania świadczenia postojowego czy mikropożyczki do 5 tys. zł. - Spróbujemy zmierzyć się w tym problemem - przekazała Emilewicz.  

Będzie zasiłek opiekuńczy dla rodziców starszych dzieci?

Minister rozwoju została również zapytana przez Beatę Lubecką, co dalej z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców dzieci powyżej 8. roku życia. Obecnie po zamknięciu szkół i przedszkoli dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą otrzymać tylko rodzice młodszych dzieci. 

To jest najtrudniejsze pytanie, które dostaje dotyczące świadczeń dla rodziców dzieci, które ukończyły 8. rok życia. Będę przekonywać premiera, moim kolegów w rządzie, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, abyśmy zasiłek rozszerzyli dla rodziców dzieci do 12. roku życia. Tak, jak to jest obecnie w prawie zapisane, czyli na przykład dzieci do 12. roku życia nie mogą poruszać się samodzielnie

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

Gość Radia ZET skomentowała również prognozy dotyczące bezrobocia. Lawinowy wzrost osób bez pracy w wyniku kryzysu podczas epidemii koronawirusa zanotowano np. w Hiszpanii. 

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych?

Zdaniem Emilewicz, według ministerialnych danych z przedwczoraj "mówimy o około 8 procentach na koniec roku" w Polsce.

Zobaczymy, jak pod koniec kwietnia ta dynamika wzrostu bezrobotnych będzie wyglądać. Jeśli ona będzie bardzo duża, na pewno będziemy musieli się zmierzyć z korektą świadczenia dla bezrobotnych

Jadwiga Emilewicz

W ocenie minister rozwoju zasiłek dla bezrobotnych mógł do tej pory pozostać na niskim poziomie, bo to "odstraszało przedsiębiorców od wypychania pracowników na bezrobocie".

Jeśli będzie bardzo dużo bezrobotnych, będziemy musieli dokonać korekty tego świadczenia. Rozmawiałam z panią minister (rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena - przy. red.) Maląg, zrobimy analizę na koniec kwietnia ilu mamy zarejestrowanych bezrobotnych i wtedy myślę, ze takich korekt będziemy musieli dokonywać w maju albo czerwcu

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

RadioZET.pl