Zamknij

Maląg: jeśli rodzic nie pośle dziecka do żłobka, dostanie zasiłek

30.04.2020 14:33
Zasiłek opiekuńczy a otwarcie przedszkoli. Kiedy można pobierać świadczenie?
fot. Shutterstock/Dragana Gordic (ilustracyjne)

Jeśli rodzic nie będzie mógł posyłać dziecka z określonych powodów do żłobka czy przedszkola, zapewniamy zasiłek opiekuńczy - mówiła podczas konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rząd postanowił, że od 6 maja żłobki i przedszkola będą mogły być otwarte. Decyzja należy do poszczególnych samorządów, a jak podkreśliło Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, otwarcie tych placówek ma charakter fakultatywny.

My dzisiaj dajemy możliwość, że od 6 maja samorządy, organy prowadzące będą mogły podejmować decyzję 

– mówiła Marlena Maląg

Dodała, że decyzja władz lokalnych o ewentualnym otwarciu tych placówek ”będzie uzależniona od wielu czynników”.  Chodzi głównie o ocenę stanu sytuacji epidemiologicznej w danym samorządzie.

Zobacz także

Co z rodzicami, którzy nie będą mogli posłać dzieci do przedszkola? Minister Maląg zapewniła, że ZUS wypłaci im dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Jeśli rodzic nie będzie mógł posyłać dziecka z określonych powodów do żłobka czy przedszkola, do 8. roku życia, zapewniamy zasiłek opiekuńczy

mówiła minister Maląg

W marcu i w kwietniu z takiej, jak podsumowała minister, złożono 580 tys. wniosków o taki zasiłek.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia, którzy w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli wzięli wolne w pracy, by zostać w domu z dziećmi. Takie świadczenie przysługuje jednemu z rodziców, a okres jego pobierania nie zależy od liczby dzieci.

O takie świadczenie mogą ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Zobacz także

Zasiłek adresowany jest także do opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Świadczenie przysługuje także rodzicom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, którzy w związku z epidemią nie mogą uczęszczać  np. do placówek integracyjnych.

RadioZET.pl/PAP