Zamknij

Zasiłek opiekuńczy nie tylko na dzieci na kwarantannie. Nowa interpretacja resortu

30.11.2021 18:48
Dla kogo zasiłek opiekuńczy
fot. k_kapica_afk/Polska Press/East News

Dzieci, które miały kontakt osobami zarażonymi koronawirusem, wysyłane są na kwarantannę, a ich rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy. Co z uczniami, którzy nie mieli kontaktu z chorymi, a z powodu odwołania zajęć muszą pozostać w domu?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał tym rodzicom, którzy zrezygnowali z pracy, by zajmować się dzieckiem w czasie nauki zdalnej. W dobie nauki stacjonarnej zasiłek na zasadach ogólnych przysługuje w przypadku choroby, a także kwarantanny dziecka.

Coraz częściej jednak dochodzi do odwoływania zajęć stacjonarnych z powodu choroby dziecka lub nauczyciela. Przez koronawirusa zdalnie uczą się poszczególne oddziały, a nawet całe szkoły lub przedszkola. Przepisy o zasiłku opiekuńczym dla rodziców wymagają jednak doprecyzowania.

Zasiłek opiekuńczy a odwołane zajęcia

W świetle obowiązujących przepisów rodzic może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko w razie zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły. Co w przypadku, gdy jedynie poszczególne grupy lub klasy odsyłane są do domu z uwagi na kontakt z osobą zarażoną koronawirusem?

 

- Wystąpiliśmy do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o interpretację przepisów i otrzymaliśmy wytyczne, które mówią, że w związku ze zmieniającą się sytuację epidemiczną związaną z COVID-19, za zamknięcie placówki, należy uważać również zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS wyjaśnia zatem, że nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, żeby rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Jak wynika z odpowiedzi resortu, zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko na dzieci objęte kwarantanną. Może bowiem okazać się, że dziecko było nieobecne w szkole przez dany okres i nie miało styczności z zakażonymi, a zajęcia w ramach grupy lub klasy zostały odwołane. Wówczas, jak wyjaśnia ZUS, rodzicom nadal przysługiwał będzie zasiłek.

 

- Ta interpretacja przepisu pozwala na przyznanie zasiłku rodzicom w przypadkach coraz częściej występujących. To znaczy w związku z koniecznością zapewnienia opieki dzieciom nieobjętym kwarantanną, ale które nie mogą chodzić do żłobka lub przedszkola z powodu ich częściowego zamknięcia w związku z wystąpieniem COVID-19 i skierowaniem tylko części dzieci na kwarantannę – zapewnia Kowalska-Matis.

RadioZET.pl/ZUS