Zamknij

Zasiłek opiekuńczy. Czy będzie wypłacany w maju?

04.05.2020 15:09
Zasiłek opiekuńczy a koronawirus. Czy po 3 maja jest dalej wypłacany?
fot. Antipina Daria/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 6 maja żłobki i przedszkola znów mogą być otwarte. Mimo to zajęcia w szkołach zostały wstrzymane do 24 maja. Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym? Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wyjaśnia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to pomoc dla rodziców, którzy podczas pandemii koronawirusa musieli zając się swoimi dziećmi po decyzji o zamknięciu szkół, przedszkoli, żłobków i innych form opieki. Aby uzyskać świadczenie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, należy wypełnić i złożyć dwustronicowy wniosek przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) lub drogą tradycyjną w jednym z oddziałów ZUS-u.

Termin wypłacania zasiłku był przedłużany za każdym razem, gdy rząd informował o kolejnym terminie zawieszenia zajęć w szkołach. Według najnowszych informacji, lekcje zdalne odbywają się co najmniej do niedzieli 24 maja. Z tym zastrzeżeniem, że od środy 6 maja mogą zostać otwarte żłobki i przedszkola - to samorządy i właściciele prywatnych placówek ostatecznie decydują, czy od tego dnia zapewniają opiekę dla dzieci. Czy w związku z tym nadal wypłacany jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zobacz także

Zasiłek opiekuńczy z ZUS-u. Czy dalej jest wypłacany?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został po raz kolejny przedłużony i będzie obowiązywał do 24 maja.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wydłużenia pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z epidemią koronawirusa - podał ZUS. Rozporządzenie obowiązuje od poniedziałku 4 maja.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice, którzy nie mogą posłać dzieci do placówek opiekuńczych z powodu zamknięcia tych placówek w związku z epidemią, ale także rodzice, którzy pomimo otwarcia takiej placówki nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS.

Zobacz także

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Marlena Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznej - zapewniła, że rodzice, którzy nie będą mieli możliwości wysłać swoich dzieci do żłobków i przedszkoli do 6 maja, nadal mogą pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

RadioZET.pl/mat. prasowe