Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. ZUS: wydano na niego prawie 1 mld zł

28.09.2020 07:31
Zasiłek opiekuńczy ZUS. Do kiedy?
fot. Sam Wordley/Shutterstock (ilustracyjne)

Zasiłek opiekuńczy wypłacany na czas koronawirusa podsumował ZUS. Na dodatkowe świadczenie wydano 912 mln zł. Zasiłek był wypłacany do 20 września. Czy po tej dacie jest nadal dostepny?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) był wsparciem dla rodziców dzieci do lat 8., którzy z powodu zamknięcia szkół czy przedszkoli podczas pandemii koronawiursa zapewniali im opiekę w domach. 

Początkowo dodatkowy zasiłek był przyznany na 14 dni, jednak rząd sukcesywnie przedłużał czas jego obowiązywania, ostatnio do 20 września. ZUS podał właśnie najnowsze dane na temat świadczenia.

Zasiłek opiekuńczy z ZUS. Do kiedy?

Jak przekazał PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, wypłacono już ok. 1 mln 300 tys. dodatkowych zasiłków opiekuńczych na kwotę 912 mln zł.

Zobacz także

- Najwięcej wniosków złożono w czasie tzw. lockdownu. We wrześniu sytuacja ustabilizowała się. Wniosków było już o wiele mniej. Najważniejsze jednak, że poradziliśmy sobie z tym zadaniem. Rozpatrzyliśmy już około 100 procent wniosków - podkreślił Żebrowski.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przyznawany z powodu COVID-19, obowiązywał do niedzieli (20 września). Obecnie istnieje możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego – zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci). Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14. roku życia.

Zobacz także

W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły 14 lat, legitymujących się orzeczeniem znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagających opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, ten zasiłek, w wymiarze 30 dni, przyznawany jest do 18. roku życia.

Na tych samych zasadach, zasiłek ten przysługuje również m.in. w przypadku, gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji nie może zapewnić opieki dziecku np. na skutek choroby.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

RadioZET.pl/PAP