Zamknij

Zasiłek opiekuńczy z ZUS. Czy przysługuje po Wielkanocy?

09.04.2020 14:43
Zasiłek opiekuńczy ZUS. Czy przysługuje po Wielkanocy?
fot. Jana Eviakova/Shutterstock (ilustracyjne)

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia został przedłużony. Dodatkowe świadczenie przysługuje co najmniej do 26 kwietnia, co jest związane z przedłużeniem zamknięcia szkół i przedszkoli.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zmiany dotyczące zamknięcia szkół i przedszkoli zostały przedstawione przez rząd w czwartek. 

Uczkowie będą kontynuować zdalną naukę do 26 kwietnia. Czy w związku z tym zasiłek opiekuńczy nadal będzie przysługiwał dla rodziców?

Zobacz także

Do tej sprawy odniósł się szef rządu Mateusz Morawiecki.

Na kolejne dwa tygodnie zamknięte będą szkoły, przedszkola, tak jak do tej pory, i będzie przedłużony zasiłek opiekuńczy dla osób, które będą musiały zostać w domach ze swoimi najmłodszymi dziećmi 

Mateusz Morawiecki

Zasiłek opiekuńczy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysługuje rodzicom dzieci do lat 8., które nie mogą kontynuować codziennej nauki w stacjonarnych szkołach. Przez ostatnie tygodnie pojawiły się dyskusje na temat rozszerzenia grupy osób objętych świadczeniem - np. rodziców dzieci starszych do lat 12.

Zobacz także

Za taką decyzją opowiadała się wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, o czym mówiła na antenie Radia ZET. Jednak w żaden sposób nie odniósł się do tego premier podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Wszystkich nas zaskoczyła ta sytuacja; bądźmy wyrozumiali dla nauczycieli i dla dzieci, dla których to jest nowa sytuacja

Mateusz Morawiecki

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy wypełnić oraz wysłać do ZUS-u dwustronicowe oświadczenie (LINK). Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) oraz zostawiając dokument w skrzynce przed jednym z oddziałów ZUS-u.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP