Zamknij

Zasiłek opiekuńczy ZUS dla starczych dzieci? Eksperci apelują

26.03.2020 10:25
Zasiłek opiekuńczy ZUS dla starczych dzieci? Eksperci apelują
fot. Yurii_Yarema/Shutterstock (ilustracyjne)

Dzieci powyżej 8. roku życia również powinny być objęte zasiłkiem opiekuńczym - wskazują eksperci. Apelują do rządzących, żeby w czasach epidemii koronawirusa zasiłek wypłacić także dla rodziców starszych uczniów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zasiłek opiekuńczy, którego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), przysługuje dla rodziców dzieci do lat 8. i jest wypłacane od 16 marca, kiedy zapadła pierwsza decyzja o zamknięciu szkół i przedszkoli z powodu epidemii koronawirusa.

Z powodu zaostrzenia stanu epidemii szkoły pozostaną zamknięte co najmniej do Wielkanocy. Jednocześnie został przedłużony okres możliwości pobierania zasiłku opiekuńczego. Jednak nadal są nim objęte tylko dzieci do lat 8. 

Zobacz także

"Dopiero 13-latek zaczyna być samodzielny"

Eksperci w rozmowie z portalem Prawo.pl wskazują, że zasiłek powinien przysługiwać również na starsze dzieci.

Prawnicy wskazali, że rodzice nie mogą skorzystać z pomocy dziadków i babć, bo są w grupie podwyższonego ryzyka. - Dopiero 13-latek zaczyna być samodzielny - podkreśliła Michalina Kulczykowska, psycholog z fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, cytowana przez portal.

Zgodnie ze specustawą dotyczącej koronawirusa z 2 marca 2020 roku, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, ubezpieczony rodzic ma prawo do 14 dodatkowych dni zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad nim. 
Zasiłek jest wypłacany przez ZUS w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Prawo do zasiłku może mieć zatem mama lub tata, o ile są zatrudnieni na umowę o pracę, umowę zlecenia lub prowadzą działalność gospodarczą. 

Zobacz także

- Jak mówiła o tym minister (rozwoju, Jadwiga - przyp. red.) Emilewicz, 10. rok życia to wiek, w którym ustawodawca pozwala dzieciom samodzielnie poruszać się poza domem, uznając, że dopiero w tym wieku osiąga się większą dojrzałość i samodzielność. Niestety projekt ustawy, zapewne ze względów finansowych, tego problemu opieki nad dziećmi w ogóle nie podejmuje - wskazał Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w rozmowie z Prawo.pl.

"To jest ogromne zagrożenie"

O tym, że dzieci starsze niż 8-letnie nie są w pełni samodzielne, potwierdził Andrzej Szary wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów. Podkreślił, że dziecko, które ma 9, 10, 11 i nawet 12 lat wymaga opieki rodziców. 

W ocenie Katarzyny Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP, wskazała, że zasiłek to również dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców.

Usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy i finansowanie zasiłku z budżetu państwa pozwoli przetrwać kryzys oraz powstrzymać ewentualne decyzje o likwidacji miejsc pracy

Katarzyna Siemienkiewicz

Prawnicy wskazują również na przepisy, które nie dają samodzielności dzieciom poniżej 10. roku życia, jak Kodeks drogowy.

Psycholog Michalina Kulczykowska w rozmowie z Prawo.pl przyznała, że różnica między 8-latkiem a 12-latkiem jest ogromna.

Wiemy od dzieci z rozmów w telefonie zaufania, że już 8-io, 9-latki zostają same w domu na 8 a nawet 10 godzin, bo bardzo często rodzic nie ma wyboru i musi je zostawić. To jest ogromne zagrożenie, bo dzieci do 12. roku życia nie są samodzielne. Ja nie mówię, że taki 12-latek wymaga stałej opieki, ale nawet on musi z kimś przez jakąś część tego dnia być

Michalina Kulczykowska

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl