Zamknij

Zasiłek macierzyński. Sąd rozstrzygnie ile powinny otrzymywać kobiety na zwolnieniu

28.10.2021 11:55
Zasiłek macierzyński. Sąd rozstrzygnie ile powinny otrzymywać kobiety na zwolnieniu
fot. EAST NEWS

Czy kobieta, która prowadziła tylko przez 1 miesiąc działalność gospodarczą, zapłaciła wysoką składkę, a później poszła na dwa następujące po sobie zwolnienia macierzyńskie, powinna dostać wysoki zasiłek, adekwatny do jednorazowo opłaconej składki? O tym zdecyduje w czwartek (28 października 2021) Sąd Najwyższy.

Zasiłek macierzyński  jest świadczeniem finansowym, trafiającym do kobiet, które urodziły lub zaadoptowały dziecko. Muszą jednak spełnić kilka warunków, np. dotyczących zatrudnienia czy posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Już w zeszłym roku ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o ponowne przeliczenie zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Świadczenia te zostały obniżone ze względu na krótsze godziny pracy.

W połowie 2020 roku pisaliśmy o tysiącach kobiet z niższym zasiłkiem macierzyńskim. Senat opowiedział się za zmianą przepisów tarczy antykryzysowej. Chodziło o sytuację, w której obniżenie wymiaru czasu pracy oznacza jednocześnie obniżenie kwoty świadczeń z ZUS. 

Działalność gospodarcza a zasiłek macierzyński

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że w przeszłości standardem było ustalanie świadczenia przez ZUS na podstawie jednej wyższej składki zapłaconej przez kobietę prowadzącą działalność gospodarczą. Teraz urzędnicy podchodzą inaczej do tej sprawy i obliczają wysokość świadczenia również na podstawie pozostałych miesięcy, zakładając jakby w tym czasie opłacała ona składki minimalne. Finalnie Zakład wyciąga średnią do wyliczenia zasiłku ze wszystkich miesięcy.

W czym jest problem? W gazecie czytamy, że ZUS zaczął kontrolować wysokość składek przedsiębiorczych kobiet nawet kilka lat do tyłu. W efekcie zgłosiły się one do Rzecznika Małych Średnich Przedsiębiorców oraz Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję.

W czwartek (28 października 2021) zostanie ogłoszona uchwała Sądu Najwyższego w tej sprawie. Decyzja będzie istotna dla wielu kobiet, ponieważ może być jednolitą wykładnią w kolejnych podobnych sprawach sądowych. Zostanie wydana na podstawie przykładu kobiety, która zaszła w dwie następujące po sobie ciąże i korzystała przez ten czas z zasiłku chorobowego, który został wyliczony na podstawie tylko jednego przepracowanego wcześniej miesiąca, w którym opłaciła maksymalną składkę ubezpieczenia.

RadioZET.pl/DGP