Zamknij

260 tysięcy kobiet na zasiłku macierzyńskim. Na czym to polega?

26.05.2020 16:26
Zasiłek macierzyński. Dla kogo? Na jakich zasadach
fot. Shutterstock/Evgeny Atamanenko (ilustracyjne)

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 280 tysięcy zasiłków macierzyńskich. Choć świadczenie to przysługuje także ojcom, w większości to kobiety wnioskują o dodatkowe pieniądze.

Tylko w kwietniu mamy pobrały z ZUS 260 na 280 łącznie wypłaconych zasiłków macierzyńskich.

Takie świadczenie przysługuje obojgu rodziców, choć jak pokazują statystyki, częściej po zasiłek macierzyński sięgają kobiety. Wyjaśniamy, w jakiej sytuacji ZUS wypłaci opiekunom dziecka pieniądze.

Zasiłek macierzyński. Dla kogo?

Takie świadczenie co do zasady przysługuje rodzicom z tytułu urodzenia dziecka, ale jego pobieranie możliwe jest też w przypadku przejęcia dziecka na wychowanie.

Świadczenie wypłacane jest za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, z którego skorzystać mogą także ojcowie. W obydwu przypadkach niezbędnym jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu.

Zobacz także

Ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku zleceniobiorców lub osób prowadzących własne firmy – ubezpieczenie to jest dobrowolne. Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu to nie tylko możliwość korzystania z zasiłku macierzyńskiego, ale także innych świadczeń, jak zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne w przypadku własnej choroby, bądź też zasiłek opiekuńczy.

Zobacz także

Zasiłek macierzyński dla mam. W przypadku pobierania zasiłku z tytułu urodzenia dziecka lub przejęciem dziecka na wychowanie, świadczenie przysługuje kobiecie przez 52 tygodnie. Jeżeli mama urodziła bliźniaki lub trojaczki, to wówczas okres pobierania zasiłku macierzyńskiego wydłuża się o kilkanaście tygodni. W przypadku urodzenia bliźniaków okres pobierania zasiłku macierzyńskiego to maksymalnie 65 tygodni, przy trojaczkach to już 67 tygodni. Przy większej liczbie dzieci – okres zasiłku wydłuża się i maksymalnie może trwać do 71 tygodni.

Zobacz także

Zasiłek dla ojców. Ubezpieczony ojciec wychowujący dziecko ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia.

Wysokość takiego zasiłku jest ściśle powiązana z wynagrodzeniem. Im wyższa pensja, tym wyższe składki, a w konsekwencji wyższe świadczenie.

RadioZET.pl/PAP/gov.pl