Zamknij

Tysiące kobiet z niższym zasiłkiem macierzyńskim. Senat chce zmian

10.09.2020 14:06
Zasiłek macierzyński a niższe pensje. Senat: kobiety nie stracą na świadczeniu
fot. karnavalfoto/Shutterstock

Senat opowiedział się za zmianą przepisów tarczy antykryzysowej. Chodzi o sytuację, w której obniżenie wymiaru czasu pracy oznacza jednocześnie obniżenie kwoty świadczeń z ZUS.

Tarcza antykryzysowa umożliwiła pracodawcom cięcia pensji i czasu pracy zatrudnionym. W tarapatach znalazły się jednak przyszłe mamy, które w tym czasie były na urlopie macierzyńskim.

Wraz z wysokością pensji, obniżyła się bowiem podstawa wymiaru zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Senat chce poprawić przepisy.

Kobiety na macierzyńskim z niższym świadczeniem. Będą zmiany

Senat opowiedział się za poprawkami do tarczy antykryzysowej, która zezwala pracodawcom obniżać czas pracy i pensje. Konkretnych propozycji jeszcze nie ma, natomiast nowela ma na celu „ochronę świadczeń kobiet w ciąży w związku z COVID-19”.

Zobacz także

Sprawa dotyczy kobiet, które przez obniżony czas pracy i skromniejsze pensje otrzymały niższe zasiłki macierzyńskie na urlopie. Senat zajął się sprawą na wniosek Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, która zaproponowała poprawki tarczy.

Niebawem ma się pojawić projekt noweli o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w którego prace chce włączyć się także MRPiPS.

Senator Magdalena Kochan z Koalicji Obywatelskiej podczas posiedzenia wyjaśniła, że chodzi o zapobieżenie sytuacji, w której kobiecie w ciąży przebywającej na urlopie zdrowotnym w związku z pandemią obniżono wymiar czasu pracy, co w konsekwencji skutkuje obniżonym świadczeniem po urodzeniu dziecka, bądź krótszym urlopem macierzyńskim.

Zobacz także

Eliza Wiśniewska z resortu pracy komentowała, że „pracodawca wyodrębniał pewne grupy, którym obniżano wymiar czasu pracy, ale również zmniejszono wynagrodzenia. Wśród tych osób taką grupą największą są kobiety w ciąży". Dodała również, że choć obniżony czas pracy był tymczasową zmianą, to i tak powodował obniżenie podstawy wymiaru świadczeń.

RadioZET.pl/PAP