Zamknij

Zasiłek macierzyński podczas pandemii. Lewica proponuje zmiany

11.09.2020 13:56
Zasiłek macierzyński 2020. Zmiany. Lewica proponuje nowelizacje
fot. Alena Ozerova/Shutterstock (ilustracyjne)

Naliczanie zasiłku macierzyńskiego podczas pandemii trzeba pilnie zmienić - podkreślili związkowcy z OPZZ i politycy Lewicy. W Sejmie został złożony projekt ustawy w tej sprawie.

Zasiłek macierzyński jest wypłacany matkom na podstawie składek, które odprowadzają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pandemia koronawirusa sprawiła, że pojawiła się możliwość zawieszenia płatności składek przez trzy miesiące. Ponadto część matek otrzymuje zmniejszone wynagrodzenie z powodu recesji gospodarczej.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) oraz politycy Lewicy wskazują na niesprawiedliwość obecnego systemu naliczania zasiłku, na którym bardzo tracą matki podczas pandemii.

Trudna sytuacja matek na zasiłku macierzyńskim

Katarzyna Duda, ekspert z OPZZ, zwracała uwagę, że wprowadzone w tarczy antykryzysowej rozwiązania wywierają negatywny skutek dla matek. - Dla kobiet, które urodziły, podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego jest wynagrodzenie ustalone na podstawie obniżonego czasu pracy, natomiast nie zachodzi sytuacja, że ten zasiłek macierzyński jest ustalany na podstawie dwunastu miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy - wyjaśniała.

Ta obecna sytuacja jest dla kobiet, dla matek niekorzystna. Świadczenia są przez to niższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Uważamy, że ta sytuacja powinna zostać natychmiast naprawiona. Tym bardziej, że to konstytucja nakłada na organy władzy publicznej szczególną troskę o macierzyństwo i o rodzinę

Katarzyna Duda

Duda podkreśliła, że w projekcie ustawy proponuje się, aby "zasiłek macierzyński był ustalany na podstawie wynagrodzenia, które było przewidziane dla kobiety przed tarczą antykryzysową".

Wiceszefowa klubu Lewicy Magdalena Biejat mówiła z kolei, że "w tym czasie szczególnie dotkliwie odczuły to kobiety, które zaszły w ciążę i urodziły dzieci w trakcie trwania epidemii". Jak zaznaczyła posłanka, "te kobiety zostały skrzywdzone podwójnie: po raz pierwszy, kiedy obniżono im pensje w czasie, kiedy były w ciąży, i po raz drugi, kiedy wyliczano im wysokość zasiłku macierzyńskiego".

Zobacz także

Jak zaznaczyła, "ostatnie, czego potrzebują rodziny, kobiety, matki przebywające na urlopie macierzyńskim, to biegania po urzędach i załatwiania spraw papierkowych". - To wyrównanie, to zabezpieczenie im się po prostu należy. Ten projekt umożliwi naprawienie tego błędu po prostu z automatu - dodała.

Biejat wyraziła też nadzieję na ponadpartyjne poparcie w Sejmie i że ustawa wejdzie w życie.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej, Rynku Pracy, Ubezpieczeń i Zdrowia w OPZZ Renata Górna poinformowała na konferencji, że projekt zyskał poparcie Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.

Zasiłek macierzyński. Zasady

Przysługuje on z tytułu urodzenia dziecka, ale też przyjęcia na wychowanie dziecka do lat 7 (do 10 lat, jeśli otrzymało decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego). Prawo do zasiłku macierzyńskiego mają osoby, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek macierzyński wypłacany jest za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

Kobieta, która urodzi jedno dziecko (przy jednym porodzie) lub przyjmie jedno dziecko na wychowanie, świadczenie będzie miała wypłacane przez 52 tygodnie. Wysokość zasiłku zależy od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia. 

RadioZET.pl/PAP