Zamknij

Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Ile wynosi świadczenie?

01.09.2020 11:43
Zasiłek dla bezrobotnych. Ile wynosi? Podwyżka do 1 września
fot. Shutterstock/BasiaCieslik (ilustracyjne)

- Od 1 września wszyscy bezrobotni otrzymają podwyższoną kwotę zasiłku – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. O ile wzrośnie świadczenie?

Zasiłek bezrobotny wzrośnie za sprawą ustawy o dodatku solidarnościowym. Ta nie tylko przewidziała ekstra wsparcie dla osób, które straciły pracę, ale także wzrost podstawowego świadczenia dla bezrobotnych.

Na wyższe świadczenie mogą liczyć wszyscy bezrobotni – nie tylko nowo rejestrujący się, ale też bezrobotni, którzy już pobierają zasiłek.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 września 2020

Od 1 września zasiłek dla bezrobotnych wyniesie 1200 złotych. Taka stawka obowiązywać będzie w pierwszych 90 dniach, po tym okresie świadczenie wynosić będzie 942,30 złotych. Dotąd świadczenie to wynosiło 881,30 zł w pierwszych 90 dniach i 692 zł w późniejszym okresie.

Taka podwyżka wprowadzona została wraz z zasiłkiem solidarnościowym, który przysługiwał bezrobotnym od 1 czerwca do końca sierpnia.

Szefowa resortu pracy dodała, że podwyższenie kwoty zasiłku wiąże się z podwyższeniem wszystkich świadczeń, których wysokość uzależniona jest od wysokości zasiłku dla bezrobotnych. - Chodzi m.in. o dodatek aktywizacyjny czy świadczenie integracyjne dla uczestników centrów integracji społecznej – wskazała szefowa MRPiPS.

Zobacz także

Taka podwyżka kosztować będzie budżet państwa około 658 milionów złotych w 2020 roku.

MRPiPS przypomina też o zmianach w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Z korzyścią dla pracowników, do 365 dni pracy warunkujących otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych wliczać się będą także okresy pracy w obniżonym wymiarze etatu.

RadioZET.pl/PAP