Zamknij

Zasiłek dla bezrobotnych zostanie podniesiony. Premier o szczegółach

15.05.2020 13:05
Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Rząd podniesie świadczenie
fot. Krystian Maj/KPRM (ilustracyjne)

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł brutto oraz wprowadzenie dodatku solidarnościowego również w wysokości 1300 zł. Zdaniem szefa rządu to kwestia najbliższych tygodni, kiedy te zmiany wejdą w życie. 

Zasiłek dla bezrobotnych obecnie wynosi ponad 861 zł brutto w podstawowym wymiarze. Ekonomiści szacują, że do końca 2020 roku stopa bezrobocia w Polsce wzrośnie do 10 proc. - dwukrotnie więcej niż obecnie. 

Rząd Mateusza Morawieckiego odpowiedział na oczekiwania pracowników i pracodawców w sprawie podniesienia zasiłku dla bezrobotnych. 

Zasiłek dla bezrobotnych w górę i nowe świadczenie

Podczas spotkania z dziennikarzami na terenie zakładu produkcyjnego "Flis" w Radziejowicach szef rządu potwierdził, że jego gabinet chce podnieść zasiłek dla bezrobotnych do kwoty 1200 zł brutto. 

Zobacz także

Premier również zapowiedział wprowadzenie dodatku solidarnościowego. Z tej propozycji prezydenta Andrzeja Dudy mają skorzystać osoby, które straciły pracę podczas pandemii koronawirusa. 

Morawiecki ogłosił, że dodatek solidarnościowy będzie wynosił również 1300 zł brutto i ma przysługiwać maksymalnie na trzy miesiące.

Tak jak zaproponował pan prezydent Andrzej Duda, będziemy podnosić zasiłek dla osób bezrobotnych. Cieszymy się, że ten przyrost osób bezrobotnych, osób, które tracą pracę, jest o wiele, wiele niższy niż wszystkie prognozy, które były wcześniej. Ale jednocześnie ten przyrost jest. To są nowe tysiące osób, które straciły środki do życia

Mateusz Morawiecki

Jak dodał, dlatego rząd chce - zgodnie z zaleceniem prezydenta - zaproponować dwa dodatkowe działania osłonowe.

Zasiłek dla bezrobotnych, który będzie podniesiony z poziomu dzisiejszego 860 złotych do poziomu 1200 złotych, ale także, zgodnie z zaleceniem pana prezydenta, osłonę solidarnościową - dodatkowy zasiłek 3-miesięczny dla osób, które teraz tracą pracę, w wysokości 1300 złotych na pewien okres, (...) żeby wesprzeć tych, którzy znajdą się w tym bardzo nieszczęśliwym dla siebie położeniu, ale też, by umożliwić potem ich ponowny, jak najszybszy powrót na rynek pracy

Mateusz Morawiecki

Zaznaczył, że te elementy będą przedstawiane w kolejnych działaniach rządu.

Na pewno w kolejnych tygodniach będą się pojawiały następne nasze propozycje. A to dlatego, że trzeba reagować błyskawicznie i bardzo elastycznie na to, co się dziej teraz na rynku, na to, co się dzieje z koronawirusem, na to, co się dzieje na rynkach zagranicznych

Mateusz Morawiecki

Zobacz także

Szef rządu zapewnił, że w tych działaniach będą też wzmacniane "polskie mechanizmy ubezpieczania polskich przedsiębiorców przy kontraktach, zwłaszcza zagranicznych".

- To wszystko ma pomóc - poprzez zastosowanie skomplikowanych instrumentów ze świata finansów, ze świata gospodarki realnej, ale także socjalnych, społecznych - w osłonie polskiego rynku: polskiego rynku przedsiębiorców i polskiego rynku pracy - powiedział szef rządu.

Obecnie przez pierwsze trzy miesiące bezrobotny, który ma od 5 do 20 lat stażu pracy, otrzymuje zasiłek w wysokości 861,40 zł brutto (741,87 zł netto).

RadioZET.pl/PAP