Zamknij

2500 złotych dla bezrobotnych. Co dalej z rządową obietnicą?

02.06.2020 15:09
Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Co z podwyżką?
fot. Shutterstock/Lion Day (ilustracyjne)

Po ostatniej waloryzacji zasiłek dla bezrobotnych wzrósł zaledwie o kilkanaście złotych. Rząd obiecał, że osoby pozbawione pracy dostaną 1200 złotych świadczenia i 1300 złotych dodatku solidarnościowego. Kiedy tak się stanie?

Zasiłek dla bezrobotnych nieprędko wzrośnie. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, oddalają się zmiany dla lawinowo rosnącej w czasie kryzysu grupy bezrobotnych.

W tym roku 1 czerwca zasiłek ten wzrósł o niecałe 20 złotych i przez pierwsze trzy miesiące jego pobierania będzie wynosił 881,30 zł. Po trzech miesiącach osoba bezrobotna dostanie pomniejszony zasiłek, 692 zł miesięcznie.

Nie będzie 2500 złotych dla bezrobotnych?

Rząd obiecał dwie rzeczy. Po pierwsze, zasiłek miał wzrosnąć do kwoty 1200 złotych. Równolegle bezrobotni byliby uprawnieni do dodatku solidarnościowego w wysokości 1300 złotych.  Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika jednak, że 1200 zł podwyższonego zasiłku dla osoby bezrobotnej i 1300 zł dodatku solidarnościowego to będą oddzielne świadczenia dla dwóch różnych osób.

Wszystko więc wskazuje, że rząd nie spełni oczekiwań związkowców, by dodatek solidarnościowy przyznawać w czasie kryzysu osobom z prawem do zasiłku dla bezrobotnych 

– czytamy w gazecie

Zgodnie z takim scenariuszem, bezrobotni otrzymają nie 2500 złotych, lecz 1200. To i tak znaczna podwyżka w porównaniu do kwoty, na jaką mogą liczyć dziś. Po czerwcowej waloryzacji zasiłek wynosi 881,30 zł, a po trzech miesiącach osoba bezrobotna dostanie zasiłek w wysokości 692 zł miesięcznie.

Zobacz także

„Rzeczpospolita” przypomniała, że dodatek solidarnościowy dla tych, którzy przez koronawirusa stracili pracę to obietnica przedwyborcza Andrzeja Dudy. Wybory jednak się nie odbyły, a temat przepadł. Gazeta dodaje, że nie ma nawet projektu wprowadzającego taki dodatek.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”