Zamknij

ZUS będzie sam pobierał dane o kwarantannie

26.10.2020 14:35
Zasiłek chorobowy. ZUS będzie pobierał dane o kwarantannie
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

ZUS sam będzie pobierać dane o kwarantannie i izolacji z systemu, które są potrzebne do wypłaty świadczeń chorobowych. Jak powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, to przyspieszy wydawanie decyzji.

Nowe obostrzenia, które obowiązują w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem, wpływają na życie milionów pracowników, jak i instytucji publicznych. Prezes ZUS podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiedziała, że w ciągu kilku dni zostanie wdrożony projekt poprawiający współpracę międzyinstytucjonalną w kwestii danych o osobach przebywających na kwarantannie lub w izolacji.

- Chodzi o to, aby w sposób skuteczniejszy i szybszy decyzje sanepidu dotyczące kwarantanny czy też izolacji mogły się przenieść na stwierdzenie uprawnień do świadczeń, zwłaszcza chorobowych – podkreśliła prof. Gertruda Uścińska.

ZUS sam pobierze dane o osobach na kwarantannie

Jak przypomniała, że w obecnym stanie prawnym do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych potrzebna jest decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Dlatego ten proces się wydłuża, kiedy te decyzje trafią do pracodawcy czy też do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym zakresie rozporządzenie zmieni ten stan faktyczny, nie będzie już obowiązku prawnego wydawania decyzji. To oznacza poprawę współpracy między nami a sanepidem na zasadzie korzystania z bazy danych sanepidu

Prof. Gertruda Uścińska

Wyjaśniła, że ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

Zobacz także

Jak dodała, po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

Zobacz także

Pracownicy skierowani na kwarantannę lub są objęci izolacją domową powinni pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo.

Jednocześnie, jak informowała kilka dni temu "Rzeczpospolita", pracownicy udający się na samodzielną kwarantannę nie mogą liczyć na wynagrodzenie czy wypłatę zasiłku chorobowego. Dodatkowo resort pracy zapowiedział nowelizację, która wpisze do Kodeksu pracy termin "pracy zdalnej" i rozszerzy kompetencje pracowników i pracodawców w jej zakresie.

RadioZET.pl/PAP