Zamknij

Młodzi na L4. To trzydziestolatkowie chorują najczęściej

30.09.2019 09:27
Zasiłek chorobowy. Młodzi coraz częściej na L4
fot. Młodzi coraz częściej na L4

– Najwięcej chorują osoby w wieku 30-39 lat, to one są największym beneficjentem zasiłków chorobowych – mówiła prezes ZUS w studiu Radia ZET. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Podczas rozmowy z Joanną Komolką prezes ZUS Gertruda Uścińska stwierdziła, że Polacy chorują mniej niż w ubiegłym roku. Zaskakującym wynikiem jest odsetek osób na zwolnieniu w wieku 30-39 lat. 

Te osoby są największym beneficjentem zasiłków chorobowych, wynagrodzenia chorobowego – a więc oczywiście wszystkie te potoczne poglądy, że najwięcej korzystają osoby w wieku przedemerytalnym po prostu nie mają żadnego uzasadnienia w centralnym rejestrze zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

– mówiła Gertruda Uścińska.
Gertruda Uścińska
fot. Radio ZET

Jak dodała, rośnie udział podatników w utrzymaniu funduszu chorobowego. Rośnie też liczba zwolnień lekarskich. Zgodnie z danymi ZUS przez cztery pierwsze miesiące 2019 roku lekarze wystawili 9,2 milionów zwolnień.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

Świadczenie przysługuje ubezpieczonym w ZUS pracownikom. W przypadku choroby pracownika lekarz wystawia słynne L4, wyznaczając liczbę dni potrzebnych na regenerację. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo do zasiłku po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia, osoby dowolnie opłacające ubezpieczenie lub prowadzące własną działalność nabywają takie prawo po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.

Zobacz także

Zasiłek przysługuje pracownikowi na okres nie dłuższy niż 182 dni. W przypadku ciąży ten czas wynosi 270 dni. Do wypłaty zasiłku przez pierwsze 34 dni zobowiązany jest pracodawca, później robi to ZUS.

Zobacz także

Do 34. dnia twojej choroby to pracodawca wypłaca ci pieniądze, po przekroczeniu tego czasu będziesz otrzymywać pieniądze od ZUS.

Co do zasady, zasiłek chorobowy wynosi 80 procent podstawy wynagrodzenia. Jeśli pracownik przebywa w szpitalu, otrzyma 70 procent. Jeśli jednak pracownik trafił do szpitala w czasie ciąży, wskutek wypadku przy pracy czy poddania się badaniom przewidzianym dla dawców narządów czy komórek – wówczas zasiłek wynosi 100 procent pensji.

Zobacz także

RadioZET.pl