Zamknij

Zasiłek chorobowy na nowych zasadach. Ważne zmiany od 1 stycznia 2022 roku

12.10.2021 08:12
Zmiany w zasiłku chorobowym
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

ZUS udzie na rękę ubezpieczonym. Niezapłacona składka nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego. Świadczenie przysługiwać będzie także tym, którzy spóźnią się z zapłatą.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ Zasiłek chorobowy od 1 stycznia 2022 roku na nowych zasadach. W życie wejdzie wówczas szereg zmian, które są korzystne dla ubezpieczonych. Spóźnienie w opłaceniu składki nie będzie już przeszkodą, by uzyskać chorobowe.

To ważna wiadomość dla samozatrudnionych, którzy sami opłacają składki i dla przedsiębiorców, którzy należność do ZUS wnoszą w imieniu pracowników.

Spóźnienie nie pozbawi zasiłku chorobowego

- Obecnie jest tak, że nawet jednodniowe spóźnienie w opłaceniu składek np. z powodu opóźnienia przez bank w przekazaniu pieniędzy powoduje przerwanie ciągłości ubezpieczenia. Żeby przywrócić prawo do ubezpieczenia trzeba, więc składać do nas wniosek i wyjaśniać, co się stało. Od stycznia będzie łatwiej – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Ubezpieczenie nie będzie już bowiem ustawało na skutek nieterminowej wpłaty składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych każdego roku zalewany był wnioskami o przywrócenie terminu płatności składek od przedsiębiorców, którzy spóźnili się z ich opłaceniem, a chcieli zachować prawo do zasiłku. Rocznie wpływało ich ponad 150 tys. Od nowego roku, druki te nie będą potrzebne.

Prawo sprzyjać będzie także zadłużonym, którzy nagle zachorowali. Jeśli zaległości w ZUS przekroczą równowartość 1 proc. minimalnej pensji, ZUS wypłaci świadczenie, ale po spłacie zobowiązań. Prawo do tych świadczeń ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia

Nowe przepisy zmieniają też zasady wyliczania zasiłku chorobowego. Dziś świadczenie związane z pobytem w szpitalu wynosi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc. bez względu na to, czy dotyczy osoby hospitalizowanej, czy przebywającej w domu.

RadioZET.pl/ZUS