Zamknij

Zasiłek chorobowy na kwarantannie. Jak go dostać?

07.10.2020 09:05
kobieta w maseczce na kwarantannie
fot. Shutterstock

Zasiłek chorobowy dla osób na kwarantannie z powodu koronawirusa. Pracownikom, którzy zostali poddani izolacji należy się wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. Wypłacić ma go pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Koronawirus uderzył na jesieni 2020 ze zdwojoną siłą. Oprócz kolejnych rekordów wykrytych zachorowań widać także wzrost liczby osób, które kierowane są na kwarantannę. W całej Polsce to już około 200 000 osób.

Pracownicy skierowani na izolację mogą otrzymać świadczenie z powodu choroby. W tym celu trzeba przekazać decyzję inspektora sanitarnego o skierowaniu na kwarantannę do wypłacającego świadczenie: pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS.

Chorobowe na kwarantannie. Trzeba dostarczyć decyzję inspektora sanitarnego

Za czas spędzony na kwarantannie w związku z kontaktem z osobą zarażoną COVID-19 izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. Żeby go otrzymać, trzeba jedna spełnić kilka warunków.

Zobacz także

Podstawą jest dostarczenie pracodawcy lub Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych decyzji państwowego inspektora sanitarnego o skierowaniu na kwarantannę. Można to zrobić już po zakończeniu okresu izolacji. Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek przekazuje decyzję wydaną ubezpieczonemu do ZUS. Może to zrobić za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Czy na kwarantannie trzeba pracować? Tak, chyba że lekarz zdecyduje inaczej i wystawi orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i potwierdzi to wystawiając zwolnienie lekarskie. W pozostałych przypadkach trzeba wykonywać obowiązki służbowe na zasadach pracy zdalnej – o ile jest to oczywiście możliwe.

Zobacz także

Osoby, które dobrowolnie poddadzą się kwarantannie podejrzewając, że miały kontakt z osobą z koronawirusem, ale nie otrzymają zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie będą uprawnione do otrzymania świadczeń pieniężnych w razie choroby.

Jeżeli inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka, wówczas rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana podobnie jak choroba dziecka, bo oznacza niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki.

Zagłosuj

Czy druga fala koronawirusa doprowadzi do zamrożenia gospodarki?

Liczba głosów:

Zatrudnieni mogą także otrzymać zasiłek opiekuńczy, jeśli muszą sprawować w domu opiekę nad dzieckiem do 8 lat z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Wynosi on 80 procent wynagrodzenia.

RadioZET.pl/PAP