Zamknij

Wysokość zasiłków a obniżony czas pracy. Będą zmiany w prawie

25.08.2020 09:35
Zasiłek chorobowy i macierzyński a wymiar czasu pracy. Będą zmiany
fot. Shutterstock/Tomsickova Tatyana (ilustracyjne)

Obniżenie wymiaru czasu pracy powoduje dziś także obniżenie podstawy zasiłku macierzyńskiego czy chorobowego. MRPiPS zapowiada jednak zmiany na korzyść pracownika.

Koronawirus wymusił na pracodawcach obniżenie pensji i wymiaru czasu pracy dla zatrudnionych. Takie rozwiązanie uchroniło wiele firm przed redukcją zatrudnienia.

Ucierpieli jednak ci pracownicy, którzy w tym czasie przebywali na zasiłku chorobowym lub macierzyńskim. Wysokość świadczeń obniżyła się wraz z wysokością pensji.

Wysokość zasiłku a obniżony czas pracy. MRPiPS: będą zmiany w przepisach

Resort pracy odpowiada na zastrzeżenia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która zwróciła uwagę na problem polskich pracowników.

Fundacja w apelu do ministerstwa wskazała, że tarcza antykryzysowa daje pracodawcom możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy. W ślad za taką zmianą, obniżeniu podlega także wymiar zasiłków dla pracowników. Konieczne jest bowiem ponowne wyliczenie podstawy wymiaru zasiłku pracownika.

Zobacz także

Takie nowe wyliczenie – jak podkreśla fundacja – obejmuje jedynie pensje uzyskaną w miesiącu, w którym doszło do zmniejszenia wymiaru czasu pracy, a nie dwunastomiesięczne przeciętne wynagrodzenie danego pracownika, obejmujące uzyskane przez niego premie i prowizje.

Efekt? Pracownicy, którzy w okresie pandemii pobierali zasiłek chorobowy lub macierzyński musieli zadowolić się znacznie niższymi kwotami. Fundacja alarmuje, że kwoty te mogą być niższe nawet o kilka tysięcy złotych.

Zobacz także

Na apel fundacji zareagował resort pracy, który przygotował nowe przepisy. Jak poinformował wiceminister rodziny Stanisław, poprawka w tej sprawie zostanie złożona do tarczy antykryzysowej dla turystyki, która będzie procedowana w Senacie.

O takiej zmianie już wcześniej informowała minister pracy Marlena Maląg. Jak mówiła w rozmowie z PAP dzięki nowym przepisom przy wyliczaniu podstawy wymiaru świadczeń nie będzie brany pod uwagę obniżony wymiar czasu pracy.

Przygotowaliśmy regulację, dzięki której w przypadku osób pobierających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, w tym kobiet w ciąży, podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie będzie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy 

– mówiła Marlena Maląg

Senat zajmie się propozycją resortu pracy na posiedzeniu zaplanowanym na 10 i 11 września.

RadioZET.pl/PAP