Zamknij

Kobieta zarabia więcej? Mężczyźni nie chcą być sponsorowani

29.11.2019 14:21
Zarobki. Mężczyźni nie chcą, by kobiety zarabiały więcej
fot. Shutterstock/ Hyejin Kang (ilustracyjne)

Mężczyźni stresują się kiedy żona nie zarabia, a także kiedy zarabia za dużo. Najbardziej zestresowani są mężczyźni, których utrzymują żony.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

To wyniki badań prowadzonych przez 15 lat przez Uniwersytet Bath. Powołuje się na nie „Rzeczpospolita”, która opisuje, w jaki sposób zarobki wpływają na relacje w małżeństwie i poziom stresu w związku.

Najwięcej emocji budzi kwestia utrzymywania mężczyzn przez żony czy partnerki. Taka relacja finansowa w związku stresuje mężczyzn bardziej, niż kiedy sami mieliby być jedynymi żywicielami rodziny. To dwie, skrajne sytuacje analizowane w związkach.

Zobacz także

Jak opisuje dziennik, poziom stresu spada, gdy zarobki ich żon zbliżają się do 40 procent dochodu gospodarstwa domowego i dla większości mężczyzn jest to optymalny poziom zarobków żony. Z tych samych badan wynika, że kobiety uważają, że mężowie zarabiają niewystarczająco, jeśli ich zarobki wynoszą mniej niż 50 procent łącznych dochodów rodziny.

Zobacz także

Jak komentuje dla „Rzeczpospolitej” uważa dr Joanna Syrda, ekonomistka z University of Bath's School of Management, normy społeczne dotyczące tego, kto zarabia na życie mogą być niebezpieczne dla zdrowia mężczyzn. Pojawia się wówczas depresja, obniżone poczucie własnej wartości i desperacja, by zarabiać więcej.

Kobiety z zasady zarabiają mniej?

Statystyki prowadzone przez organy europejskie powoli obalają ten mit. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że pod względem równości płac kobiet i mężczyzn Polska ma się czym pochwalić. Luka płacowa szybko się zmniejsza, dziś w Polsce wynosi 7 procent. Polska jest w czołówce europejskiej pod względem równości płac kobiet i mężczyzn.  Zostawiamy w tyle Słowenię, Chorwację, Maltę, Grecję czy Szwecję. Dla porównania na przykład w Niemczech różnica ta wynosi 21 procent.

Zobacz także

Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Komisja wskazuje, że ich praca jest gorzej wynagradzana ze względu na to, że kobiety częściej pracują w niepełnym wymiarze, borykają się z problemem „szklanego sufitu”, pracują w sektorach gorzej opłacanych lub często są głównymi opiekunami rodzin. Jak wskazano w raporcie KE , różnice często wynikają też ze stereotypów i dyskryminacji.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”