Zamknij

W urzędach brakuje rąk do pracy. Powód? Niskie zarobki

04.09.2019 11:34
Zarobki w urzędach państwowych dramatycznie niskie
fot. Shutterstock/PhuShutte (ilustracyjne)

Jeszcze kilka lat temu prawie pięć razy więcej osób ubiegało się o pracę w służbie cywilnej. Dziś brakuje rąk do pracy w niemalże wszystkich urzędach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

W granicznych inspektoratach weterynarii tylko 30 procent naborów kończy się zatrudnieniem. Średnia liczba kandydatów na jedno miejsce wynosi… jeden – informuje „Rzeczpospolita”.

Zobacz także

Jak dodaje dziennik, niewiele lepiej jest w wojewódzkich inspektoratach farmaceutycznych, powiatowych inspektoratach weterynarii, wojewódzkich inspektoratach nadzoru budowlanego i urzędach żeglugi śródlądowej.

Dramatyczna sytuacja spowodowana brakami kadrowymi jest w administracji terenowej. W naborach do pracy często po prostu nikt nie startuje.

Urzędnicy są zgodni: winne są zarobki

Niskie zarobki przyczyniają się do braków kadrowych. To niesie za sobą dalsze konsekwencje. Urzędy funkcjonujące w niepełnym składzie są mniej wydajne, co skutkuje tym, że mieszkańcy dłużej czekają na przykład na wydanie decyzji w ich sprawie.

Zobacz także

– Braki kadrowe w inspekcji budowlanej pociągają za sobą opóźnienia w oddawaniu budynków do użytkowania. Pierwszą ofiarą niedostatecznej obsady stanowisk jest system kontroli. W rezultacie samowola budowlana jest rzadko wykrywana – mówi Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich dla „Rzeczpospolitej”

Eksperci nie mają wątpliwości, że pensje urzędników należy zwiększyć. Jak twierdzą, za chwilę w ogóle zabraknie rąk do pracy.

To zarobki powodują ogromną frustrację i odpływ doświadczonych pracowników.

przyznaje Aneta Łapińska z NSZZ Solidarność Pracowników Administracji w Olsztynie.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”