Zamknij

Medycy poczekają na premie. Ile obecnie zarabiają?

20.11.2020 10:31
Ile zarabia się w służbie zdrowia
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Medycy będą musieli poczekać na wypłatę dodatków do pensji. Ich obecne wynagrodzenia często odbiegają od średniej krajowej.

Dodatki dla medyków miały trafić do całej służby zdrowia, tymczasem otrzymają je wybrani. Kiedy ruszą wypłaty? Tego nie wiemy, gdyż ustawa antycovidowa, choć przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta nie została jeszcze opublikowana.

Podwyżkę mają otrzymać tylko ci, którzy zostali skierowani do walki z koronawirusem. Tymczasem Business Insider sprawdził, ile zarabia się w służbie zdrowia. Pensje są dalekie chociażby od średniej krajowej.

Dodatki dla medyków pod znakiem zapytania

Ustawa antycovidowa wprowadzająca dodatki do pensji medyków w pierwotnym brzmieniu ograniczała krąg beneficjentów do tych medyków, którzy zostali skierowani przez wojewodę do walki z koronawirusem. Senat zaproponował jednak, by wszyscy medycy otrzymali podwyżkę. Taką poprawkę Senatu przyjął następnie Sejm, co politycy partii rządzącej nazwali wypadkiem przy pracy.

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie nowelę ustawy antycovidowej, która ponownie ogranicza krąg beneficjentów do wybranych medyków. Parlamentarzyści przyjęli projekt, który następnie został podpisany przez prezydenta.

Zobacz także

Zamieszanie wokół ustawy spowodowało, że ta wciąż nie została opublikowana, przez co dodatki nie trafiły jeszcze do medyków. Rzecznik rządu Piotr Müller pytany w TVN24 o dalsze losy ustawy zapewnił, że ta zostanie opublikowana najpóźniej 2 grudnia. Słowa rzecznika rządu potwierdził na antenie Radia Plus minister zdrowia Adam Niedzielski. Wszystko wskazuje więc na to, że na ekstra pensje medycy będą musieli zaczekać. Ile obecnie zarabiają?

Zarobki w służbie zdrowia

Mimo cyklicznych podwyżek w ochronie zdrowia, pensje w tym sektorze nie są zbyt wysokie – pisze Business Insider. Najniższe pensje otrzymują ratownicy medyczni, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Rąk do pracy w tym zawodzie w czasie pandemii wciąż brakuje, a jedyne co szpitale mogą zaoferować nowym pracownikom to pensja minimalna… Nieco więcej zarobią pielęgniarki. Pensja minimalna to 4918 złotych brutto.

Zobacz także

W świetle prawa, na zarobki w służbie zdrowia składa się odgórnie ustalona kwota bazowa pomnożona przez wskaźnik przypisany do konkretnej grupy zawodowej. Serwis podaje, że od 1 lipca 2020 wynagrodzenie zasadnicze rezydentów w wybranych dziedzinach medycyny wynosi w trakcie pierwszych dwóch lat zatrudnienia w trybie rezydentury 4 793 zł brutto. Po dwóch latach zatrudnienia na stanowisku rezydenta pensja lekarza wzrośnie do 5300 złotych brutto.

Na wyższe pensje mogą liczyć lekarze specjaliści. Ich minimalne wynagrodzenie w świetle prawa wynosi 6750 złotych brutto. Od miesięcy przeciętne wynagrodzenie w gospodarce sięga powyżej 5000 złotych brutto. Pielęgniarki i ratownicy medyczni, stanowiący najliczniejsze grupy w służbie zdrowia, często nie zarabiają powyżej tej kwoty.

RadioZET.pl/PAP/Business Insider