Zamknij

Ta branża daje zarobić w pandemii. Pensja prawie 9 tys. zł

11.03.2021 13:47
Zarobki w polskiej gospodarce. Kto ma najwyższą pensję
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Nie programiści i nie prawnicy. Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że inna branża wysuwa się na prowadzenie pod względem wysokości zarobków. Ich pensje doganiają europejską średnią.

Zarobki to kluczowy temat dla przedsiębiorców i pracowników. Na początku marca pisaliśmy o pensji minimalnej w 2021 roku, tłumacząc ile najmniej firma musi zapłacić pracownikowi oraz za jakie obowiązki należą się dodatkowe pieniądze.

Teraz sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku pracy pod kątem najwyższego wynagrodzenia. Wiemy już, jakie zarobki mają najlepsi przedstawiciele nietypowych zawodów, takich jak tester wierności, wróżka, specjalista od mycia okien na wysokościach czy wizażysta zwłok. Teraz sprawdzamy, w której branży zarabia się najlepiej w polskiej gospodarce.

Zarobki. Najwyższe pensje w polskiej gospodarce

Najwyższe wynagrodzenia w polskiej gospodarce otrzymują pracownicy sektora informacyjno-telekomunikacyjnego (ICT). Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że ich pensje są też najbliżej branżowej średniej płacy unijnej. Różnica wynosi tylko 15 proc. w porównaniu do UE.

Na drugim miejscu znalazły się osoby z sekcji "działalność finansowa i ubezpieczeniowa". Natomiast z drugiej strony listy, z najniższym przeciętnym wynagrodzeniem, znaleźli się pracownicy sektora "zakwaterowanie i gastronomia".

Wynagrodzenia. Ile wynosi średnia pensja

Analitycy PIE podali, że według badania struktury wynagrodzeń z 2018 r., w przypadku pracowników ICT średnie wynagrodzenie brutto wyniosło 8,9 tys. zł. To o prawie 40 proc. więcej niż średnie wynagrodzenie w całej gospodarce.

Wynagrodzenia pracowników sektora informacyjno-telekomunikacyjnego są najbliższej średniej płacy obserwowanej w Unii Europejskiej. Do unijnej średniej brakuje im jedynie 15 proc., podczas gdy w niemal wszystkich innych sekcjach dystans ten wynosi ponad 30 proc.

Eksperci PIE zaznaczają, że prawdopodobnie wynagrodzenia pracowników w tym sektorze są wyższe, niż pokazał raport. Mogą być jednak zniekształcone z powodu zatrudnienia ich przez firmy na podstawie kontraktu. Wiele osób w tej branży jest samozatrudnionych i zarabia wyższą kwotę za świadczone usługi, ale nie były brane w badaniu statystycznym z powodu rodzaju zatrudnienia.

RadioZET.pl/PAP