Zamknij

Małe firmy zalewają rynek i szybko się bogacą. Co z pensjami pracowników?

09.10.2019 11:14
Ile zarabia się w mikrofirmach
fot. Shutterstock/ Sasun Bughdaryan (ilustracyjne)

W 2018 roku przedsiębiorcy prowadzili łącznie 2,1 miliona mikrofirm.  Choć przychody małych firm rosną, wynagrodzenia pracowników utrzymują się poniżej średniej krajowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Choć przepisy nie definiują wprost pojęcia mikroprzedsiębiorstwa, to w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej znajdziemy kryteria, na podstawie których określa się wielkość firmy. W mikroprzedsiębiorstwie pracuje mniej niż 10 pracowników, a roczny dochód netto firmy nie przekroczył równowartości w złotych 2 milionów euro.

Taki biznes staje się coraz bardziej opłacalny. Jak wynika z danych GUS, działalność gospodarczą w Polsce w 2018 roku prowadziło o 3,5 procent więcej mikrofirm niż w 2017 roku. W porównaniu z 2010 rokiem, mamy dziś o jedną czwartą mikroprzedsiębiorstw więcej.

Zobacz także

Najmniejsze podmioty nie tylko są liczniejsze, ale także szybciej się wzbogacają. Przychody wszystkich mikrofirm w ostatnim roku zwiększyły się o prawie 18 procent w porównaniu do 2017 roku. W skali prawie dekady najmniejsze firmy zarabiają o prawie 74 procent więcej. Wynik finansowy, czyli zysk ogółu mikrofirm, w minionym roku oszacowano na 174,5 miliarda złotych.

Czym zajmują się mikroprzedsiębiorcy?

Większość mikrofirm prowadzą osoby fizyczne – prawie 90 procent, czyli 1,9 miliona podmiotów. Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej stanowiły nieco ponad 10 procent ogółu właścicieli firm. Jaki biznes prowadzą mikroprzedsiębiorcy?

  • handel i naprawa pojazdów samochodowych – 21,9 procent firm  
  • branża budowlana – 13,8 procent firm
  • jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 13,6 procent firm 

Zobacz także

Łączne przychody wszystkich mikrofirm przekroczyły w 2018 roku bilion złotych. Ponad połowę tych przychodów wygenerowały firmy zajmujące się handlem i naprawą samochodów oraz podmioty działające w budowlance. W przeliczeniu na jedną firmę roczne zarobki przekroczyły 600 tysięcy złotych.

Jak wskazuje GUS, najwięcej wśród mikrofirm zarabiają firmy w branży finansowej i ubezpieczeniowej 1,6 miliona rocznie. Podobnie szacuje się zyski firm związanych z obrotem nieruchomości.

Zobacz także

Polacy najchętniej zakładają mikrodziałalność na Mazowszu – tu znajduje się ponad 400 tysięcy najmniejszych firm. Na Śląsku jest ich o połowę mniej. Najmniej mikrofirm działa w województwie opolskim, lubuskim i podlaskim – około 50 tysięcy.

Ile zarabia się w mikrofirmie?

Średnia pensja pracownika mikrofirmy nie jest wyższa niż średnia krajowa. Przeciętne wynagrodzenie GUS szacuje na 3081 złotych brutto, przy czym średnie wynagrodzenie w gospodarce to ponad 4500 złotych brutto.

 

Ile zarabia się w małej firmie?
fot. GUS

Najwyższe wynagrodzenia odnotowano w mikroprzedsiębiorstwach prowadzących działalność z zakresu informacji i komunikacji – 5284 złote oraz obsługi rynku nieruchomości – 3952,5 złotych natomiast najniższe – w jednostkach zajmujących się działalnością związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi 2,4 tysiąca złotych brutto.

RadioZET.pl