Zamknij

Ile zarobiliśmy w maju? Nowe dane GUS z rynku pracy

18.06.2021 12:30
GUS. Pensje w maju 2021
fot. East News

Ile średnio zarabiają Polacy? Pensje, choć są wyższe niż rok temu, nie rosną w zawrotnym tempie.

Pensja Polaków w maju 2021 roku według statystyk wyniosła 5,6 tys. złotych brutto. To wynik o 10 proc. lepszy, niż GUS wskazywał rok temu. W porównaniu do kwietnia jednak odnotowano niewielki spadek.

Co stoi za podwyżką płac i czy dane urzędu świadczą o tym, że nasze pensje będą już tylko rosły? Oto najnowsze dane i komentarze ekspertów

Ile zarabiają Polacy? Nie ma co liczyć na podwyżki

Miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2021 r. wyniosło średnio 5805,72 zł. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w maju średnia wypłata wynosiła nieco mniej, bo 5637,34 zł. Czy nasze pensje jeszcze urosną?

- Spodziewamy się delikatnego wyhamowania dynamiki w kolejnych miesiącach. Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK wskazuje, że od początku roku coraz mniej firm planuje podwyżki wynagrodzeń. Wzrost wynagrodzeń w trzecim kwartale powinien utrzymać się w okolicach 7 proc.- prognozuje Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Eksperci z Credit Agricole napisali w komentarzu do danych GUS, że wzrost płac w skali roku to wynik „silnych efektów niskiej bazy sprzed roku, co związane było z pandemią”. Jak dodali, roczny wzrost pensji nie robi już takiego wrażenia jeśli uwzględnimy rosnącą inflację.

„W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się w maju o 5,2 proc. w skali roku wobec wzrostu o 5,3 proc. w kwietniu” – napisali analitycy.

Zatrudnienie rośnie. Będzie już tylko lepiej

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w skali roku wzrosło o 2,7 proc. W porównaniu z kwietniem 2021 roku statystyki poprawiły się o 0,3 proc. Zdaniem GUS wzrost majowego zatrudnienia wynikał m.in. ze zwiększania wymiaru etatów do stanu sprzed pandemii.

"Było to wynikiem m.in. przyjęć w jednostkach, zwiększania wymiaru etatów pracowników do poziomu sprzed pandemii, a także mniejszej absencji w związku z pobieraniem przez pracowników zasiłków opiekuńczych i chorobowych” – napisał GUS.

Z kolei Marcin Klucznik z PIE zauważył, że dane GUS pozwalają na optymizm co do perspektyw tworzenia nowych miejsc pracy.

- Dynamika zatrudnienia wzrosła w maju z 0,9 proc. do 2,7 proc. w skali roku tj. powyżej mediany prognoz analityków (2,4 proc). Spodziewamy się, że kolejne miesiące będą przynosić systematyczny wzrost zatrudnienia - stwierdził ekspert.

RadioZET.pl/PAP