Zamknij

Podopieczni Sasina zarabiają krocie. Dodatkowe etaty w państwowych spółkach

18.02.2021 16:57
Zarobki w MAP
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EastNews

Zarobki dyrektorów pracujących w resorcie Jacka Sasina składają się nie tylko z urzędniczej pensji. Zaufane osoby wicepremiera zasiadają w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Wiąże się to z dodatkowym comiesięcznym wpływem na konto w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Pieniądze, które dostają urzędnicy za swoją pracę są często pod lupą podatników. Wiele osób porównuje je z tym, ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Tym razem analizowane są zarobki dyrektorów w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Na czele MAP stoi Jacek Sasin. W październiku zeszłego roku otrzymał nagrodę od spółek, które sam kontroluje. Dlatego też zainteresowanie wzbudza fakt, którzy urzędnicy zasiadają w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Lockdown. Zarobki w rządzie

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych już na początku pandemii zapewnił w studiu Radia ZET, że może pracować nawet za darmo.

Tymczasem dyrektorzy w ministerstwie mają drugą, a czasami i trzecią pensję w spółkach Skarbu Państwa. Wirtualna Polska ustaliła, że kilkunastu dyrektorów resortu Jacka Sasina zasiada obecnie w radach nadzorczych takich spółek. Oznacza to, że poza dyrektorską pensją pobierają od kilku do kilkunastu tysięcy złotych wynagrodzenia miesięcznie. Ministerstwo zapewniło, że rekrutacja odbyła się zgodnie z prawem i wymaganymi procedurami.

Jacek Sasin. Zarobki dyrektorów Ministerstwa Aktywów Państwowych

Ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne mówi, że dyrektor generalny, dyrektor departamentu i jego zastępcy mogą zasiadać nie więcej niż w dwóch spółkach prawa handlowego. Muszą też być wyznaczeni jako reprezentanci Skarbu Państwa.

Ryszard Madziar

Szef gabinetu politycznego Jacka Sasina. Dodatkowo jest wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Totalizatora Sportowego oraz członkiem RN Tauron Polska Energia.

Marcin Kowalczyk

Szef gabinetu politycznego Ministerstwa Aktywów Państwowych. Dodatkowo zasiada w Radach Nadzorczych PGE i PKP Cargo. Z danych gazeta.pl wynika, że w ministerstwie może liczyć na zarobki ok. 8 tys. zł brutto. W PGE ok. 8,5 tys. zł brutto, a w PKP Cargo ok. 13,5 tys. zł.

Tomasz Trautsolt

Dyrektor generalny w Ministerstwie Aktywów Państwowych Doatkowo jest członkiem Rady Nadzorczej Depozytu Papierów Wartościowych i Krajowej Spółki Cukrowej. Za dodatkowe funkcje otrzymuje dodatkowo kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Wraz z pensją dyrektora generalnego (ok. 20 tys. zł) Trautsolt plasuje się na szczycie najlepiej opłacanych urzędników w MAP.

Andrzej Kania

Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Za dodatkową funkcję szefa Rady Nadzorczej spółki Tpuron otrzymuje ok. 9-10 tys. zł miesięcznie.

Jonasz Drabek

Dyrektor Departamentu Górnictwa w resorcie aktywów państwowych. Po dwóch tygodniach pracy trafił do Rady Nadzorczej Agencji Rozwoju Energii, której udziałowcami są m.in. PGNiG i Kompania Węglowa w Katowicach.

Wojciech Krysztofik

Dyrektor Departamentu Łączności w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Zasiada w Radach Nadzorczych Poczty Polskiej i Grupy Azoty. To dodatkowo kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. W Grupie Azoty członek RN dostawał w ubiegłym roku 172 tys. za cały rok (14,3 tys. zł za miesiąc).

Marcin Izdebski

Dyrektor Departamentu Nadzoru w resorcie Jacka Sasina. Dodatkowo jest członkiem RN Banku Pekao BP. Za taką funkcję w 2019 r. przedstawiciele Rady dostawali rocznie ok. 119 tysięcy złotych.

Ewa Amzel

Zastępca Dyrektor Departamentu Nadzoru MAP. Zasiada w Radach Nadzorczych Polskiego Holdingu Hotelowego i Grupy Azoty "POLYOLEFINS".

Filip Ostrowski

Dyrektor Biura ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego. Dodatkowo członek Rady Nadzorczej Polskich Kolei Państwowych.

Izabela Wojtyczka

Wicedyrektor Biura ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego w MAP. Dodatkowo członek Rady Nadzorczej PKP Cargo.

Monika Chomiuk

Pracownik biura dyrektora generalnego. Równocześnie członek Rady Nadzorczej Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.

RadioZET.pl/WP/Wyborcza.pl