Zamknij

Zarobki w IT. Specjaliści zarabiają czterokrotność średniej krajowej

21.06.2021 18:03
Zarobki w IT
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na rynku IT kryzys wywołany pandemią w praktyce był niezauważalny. Pojawia się coraz więcej ofert pracy, a pensje specjalistów w tej branży rosną w zawrotnym tempie.

Zarobki w branży IT rosną w szybkim tempie – zwracają uwagę analitycy z firmy Awareson, która specjalizuje się w rekrutacjach IT.

Pracodawcy wciąż szukają kolejnych rąk do pracy, a za najlepszych specjalistów są w stanie słono zapłacić. Pensje w tym sektorze są nawet czterokrotnie wyższe niż średnia krajowa.

Pensje w IT. Ile zarabia się w najbogatszej z branż? 

Pandemia w niewielkim stopniu wpłynęła na rynek IT. Praca zdalna w tym sektorze już wcześniej była na porządku dziennym. Branża na ogół bez uszczerbku na finansach przetrwała pandemię, zaś jedyną zmianą było wstrzymanie rekrutacji.

Obecnie, u progu nowego otwarcia w gospodarce, nie tylko w gastronomii ofert pracy przybywa. Pracowników szukają także HR-owcy z firmy IT. Jak podaje Awareson, średnio trzy oferty pracy czekają na jednego kandydata w tej branży. Analitycy zaznaczają, że w przypadku zmiany pracy kontroferta u obecnego pracodawcy jest niemalże pewna, zaś podwyżki pensji wynoszą nawet 25 proc.

„Takiej sytuacji na polskim rynku pracy jeszcze nie było. Doświadczają jej właśnie specjaliści IT. To już nie jest tylko rynek pracownika, to prawdziwa gorączka” - piszą eksperci firmy Awareson.

Analitycy dodają, że zapotrzebowanie na specjalistów IT w czasie pandemii wzrosło o prawie 150 proc. Jak zaznaczają, „technologiczny rynek pracy nie był tak chłonny od 20 lat”.

Wraz z zapotrzebowaniem na specjalistów rosną pensje i to w zawrotnym tempie. Od początku roku w Europie płace w tym sektorze dla osób z minimum 5-letnim doświadczeniem wzrosły średnio o 30 proc. Średnia w Polsce wynosi 24 proc. – o tyle od stycznia 2021 roku wzrosły płace. Jak podaje Awereson średnie wynagrodzenia kontraktorów (zlecenia B2B, zwykle trwające ok. 1 roku) wyniosło 24 853 zł netto. Pracownicy na etacie odnotowali z kolei 14 proc. wzrost pensji i zarabiają dziś nawet 24 727 zł brutto. - To poziomy nienotowane w historii tej branży w Polsce – zaznaczają eksperci. Dla porównania, średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw w maju 2021 roku według danych GUS wyniosła 5,6 tys. zł brutto

Zdaniem analityków wzrost pensji to nie tylko wynik większego niż dotąd zapotrzebowania na specjalistów IT, ale także efekt „presji z Zachodu”.

- Niewykluczone, że presja płacowa jeszcze przez chwilę się utrzyma, szczególnie że specjaliści dostają coraz więcej ofert pracy z zagranicy – a te są nawet trzykrotnie wyższe niż w Polsce – podsumowują eksperci.

RadioZET.pl/mat.pras