Zamknij

Zarobki po studiach. Po jakich kierunkach zarabia się najwięcej?

17.09.2020 11:25
studenci na zajęciach
fot. Shutterstock

Zarobki po studiach: po jakich kierunkach zarabia się najlepiej? Znajomość odpowiedzi na to pytanie może wpłynąć na wybór przyszłego zawodu. Oto raport „Portfel Studenta 2020” Związku Banków Polskich.

Zarobki po studiach to ważna informacja dla osób planujących karierę i zastanawiających się nad wyborem zawodu. Samo wyższe wykształcenie nie wystarczy jednak, żeby dobrze zarabiać: absolwenci poszczególnych kierunków nie są pożądani przez rynek pracy tak samo.

Jakie studia wybrać, żeby dobrze zarabiać? Związek Banków Polskich zaprezentował raport „Portfel Studenta 2020”, pokazujący kto przekuje naukę na dostatnie życie, a kto będzie musiał szukać zatrudnienia poza swoim wyuczonym zawodem.

Zarobki po studiach: po jakich kierunkach zarabia się najwięcej?

Raport „Portfel Studenta 2020” pokazał, że trendy widoczne na rynku pracy dla absolwentów utrzymały się. Tak jak w poprzednich latach, na najwyższe zarobki świeżo po ukończeniu uczelni mogą liczyć osoby, które ukończyły kierunki techniczne oraz ścisłe.

Przedsiębiorstwa szukają inżynierów i naukowców do prac badawczo-rozwojowych oraz nadzoru i utrzymania infrastruktury produkcyjnej. Wymaga to specyficznej wiedzy i doświadczenia, którą oferują absolwenci przyzwyczajeni do analitycznego rozumowania oraz przygotowani merytorycznie do rozwiązywania skomplikowanych technicznych problemów.

Zobacz także

Z tego powodu absolwenci kierunków technicznych mogą liczyć na błyskawiczne zatrudnienie, a średnia ich zarobków wyliczona przez Związek Banków Polskich wynosiła 3781 zł brutto. Osoby z dyplomem nauk ścisłych mogą liczyć na średnio 3429 zł brutto, w cenie są także magistrzy po naukach społecznych (3150 zł brutto) i medycznych (3100 zł brutto).

Zagłosuj

Czy wybierając studia kierowaliście się spodziewaną wysokością zarobków?

Liczba głosów:

Na docenienie przez rynek pracy nie mają za to co liczyć absolwenci nauk przyrodniczych (2116 zł brutto), kierunków artystycznych (2333 zł brutto), a także nauk rolniczych leśnych i weterynaryjnych (2613 zł brutto).

Wydaje się, że ta tendencja będzie się utrwalać, a jeśli do tego dodać wzmożone zapotrzebowanie rynku na informatyków, specjalistów od telekomunikacji, twórców aplikacji internetowych to za rok dysproporcje w wynagrodzeniach mogą okazać się jeszcze większe.

„Portfel Studenta 2020”, Związek Banków Polskich

Jednocześnie analitycy zwrócili w raporcie uwagę na nasycanie się rynku pracy absolwentami kierunków, które postrzegane są jako gwarantujące wysokie zarobki. Coraz mniej szans na rozpoczęcie kariery mają między innymi studenci prawa.

RadioZET.pl/Związek Banków Polskich