Zamknij

Zarobki Polaków w pandemii. Przestaliśmy narzekać na finanse?

22.06.2021 08:06
Jak Polacy oceniają swoje finanse
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Jak Polacy oceniają stan swoich finansów po roku pandemii? Najnowsze badanie Santander Consumer Bank wskazuje, że raczej nie narzekamy na finanse.

Lockdown pozbawił pracy tysiące osób, odcinając Polaków od źródła dochodów. Zwolnienia i cięcia pensji były na porządku dziennym. Jak u progu nowego otwarcia w gospodarce Polacy oceniają swoje finanse?

Najnowsze badanie Santandera zaskakuje: większość Polaków nie narzeka na finanse.

Polacy nie narzekają na pieniądze? Zaskakujące wyniki badań

Po roku pandemii 72 proc. ankietowanych ocenia stan swojego portfela jako dobry, a na pogorszenie domowego budżetu wskazuje co czwarta osoba - wynika z badania w ramach raportu „Polaków portfel własny: nowa normalność”.

Wyniki badania dają podstawy do optymizmu. 8 proc. ankietowanych bardzo dobrze ocenia zawartość portfeli, a 72 proc. – dobrze. Pozytywnie o domowym budżecie wypowiadają się przede wszystkim osoby w grupie wiekowej 18-29 lat. 90 proc. osób w tym wieku nie narzeka na finanse.

Wśród pozytywnie oceniających stan swojego konta najwięcej jest osób z wyższym wykształceniem (ponad 86 proc.). Nie bez znaczenia jest też wysokość wynagrodzeń – większość ankietowanych zadowolona jest z pensji wyższych niż 3 tysiące złotych na rękę.

Santander wskazuje, że na finanse nie narzekają także osoby posiadające dzieci. Jak wskazano, może to mieć związek z 500 plus, czyli świadczeniem, które dla połowy polskich rodzin stanowi podstawę domowego budżetu.

Niskie emerytury nie pozwalają na pozytywną ocenę swoich finansów przez seniorów. Niemal co piąty z nich podczas pandemii radził sobie źle lub bardzo źle (22,3 proc.). Nie dotyczy to jedynie tej grupy wiekowej. Co czwarty ankietowany uważa, że koronawirus spowodował pogorszenie jego sytuacji finansowej. Narzekają na to zwłaszcza mężczyźni (32 proc. wobec 19,1 proc. kobiet).

Na co Polacy wydali najwięcej pieniędzy? Dla co piątego respondenta najbardziej kosztowne okazały się remonty, których w czasie pandemii przybyło. 18 proc. Polaków wskazało na koszty leczenia, co może mieć związek z utrudnionym dostępem do specjalistów. Podium zamykają koszty związane z utrzymaniem samochodu.

RadioZET.pl/PAP