Zamknij

Właściciel marki Zara planuje zamknąć 1200 sklepów

15.06.2020 09:11
Zara. Bershka. Stradivarius. 1200 sklepów zostanie zamkniętych
fot. Sorbis/Shutterstock (ilustracyjne)

Aż 1200 sklepów planuje zamknąć hiszpańska spółka Inditex, właściciel marek odzieżowych Zara, Pull&Bear, Bershka czy Stradivarius. Powodem są straty spowodowane pandemią koronawirusa.

Zara, Massimo Dutti, Bershka, Oysho, Pull&Bear czy Stradivarius - te marki odzieżowe znane wśród polskich klientów należą do grupy Inditex. Ta hiszpańska spółka to największy na świecie holding odzieżowy. Według ostatniego opublikowanego sprawozdania finansowego z 2016 roku, spółka przyniosła ponad 23 mld euro przychodu. 

Jednak pandemia koronawirusa mocno pokrzyżowała plany odzieżowego giganta. Grupa zapowiedziała ostre cięcia i zwolnienia.

Zara zamyka sklepy

Jak podał "Financial Times", Inditex ogłosił plan oszczędności o wartości 2,9 mld euro, co wiąże się z zamknięciem 1200 sklepów na całym świecie. Ma to dotyczyć głównie małych sklepów. Nie podano jednak dokładnych lokalizacji zamykanych placówek. Nie wiadomo również, czy cięcia obejmą sklepy np. Zary w Polsce.

Zobacz także

Co więcej - firma planuje mocno zainwestować w rozwój sprzedaży internetowej i nowych technologiach w sklepach stacjonarnych. Na ten cel ma zostać wydane 900 mln euro w ciągu najbliższych trzech lat.

Do 2022 roku udział rynku e-commerce grupy Inditex ma wzrosnąć do 25 proc. - w ubiegłym roku było to 14 proc. Gigant odzieżowy zapewnił, że 78 proc. wszystkich sklepów spółki (dokładnie 5 743 placówek) jest otwarta - pomimo pandemii koronawirusa. 

Anne Critchlow, analityczka z francuskiego banku Société Générale, podkreśliła w rozmowie z "FT", że konsumenci nadal są mocno zainteresowani modą i nawet spowolnienie z powodu pandemii koronawirusa tego nie zmieniło. 

Założycielem marki Zara, która stała się fundamentem grupy Inditex, jest hiszpański miliarder Amancio Ortega. Według magazynu "Forbes", jest szóstą najbogatszą osobą na świecie z majątkiem o wartości ponad 55 miliardów dolarów.

RadioZET.pl/Financial Times