Zamknij

Skarbówka nie odpuszcza. Podatnik po kontroli zapłacił 55 milionów złotych

Katarzyna Witwicka
18.12.2019 14:06
Zapłacił 55 milionów złotych podatku. Kontrola podlaskiego oddziału KAS
fot. Shutterstock/Andrey_Popov (ilustracyjne)

Przekręty podatkowe kosztują. Krajowa Administracja Skarbowa wyciągnęła 55 milionów złotych podatku z kieszeni kombinatora.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Sprawa dotyczy podatnika, który pod pozorem likwidacji spółki osobowej, w rzeczywistości dokonał likwidacji osoby prawnej, stając się właścicielem wchodzącego w jej skład majątku. Co istotne w tej sprawie, likwidacja spółki osobowej nie wymaga opłacenia podatku, zaś osoby prawnej – już tak.

Ponieważ zgodnie z prawem majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej podlega opodatkowaniu podatkiem PIT.  Działanie kontrolowanego miało na celu uniknięcie zapłaty należnego podatku – stwierdzili funkcjonariusze podlaskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej.

Zobacz także

Analiza dokumentacji, transakcji finansowych oraz zawieranych umów pozwoliła na ustalenie, że podatnik ten stosował niedozwolony mechanizm agresywnej optymalizacji podatkowej 

- poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego IAS w Białymstoku.

Na mocy wydanej decyzji podatnik zobowiązany został do wpłaty pełnej kwoty należnego podatku PIT wraz z odsetkami. Od decyzji pierwszej instancji odwołał się, ale po jej podtrzymaniu przez organ odwoławczy - wpłacił do budżetu państwa łącznie ponad 55 milionów złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP