Zamknij

Zaostrzenie zakazu handlu? Resort rozwoju zabiera głos

06.07.2021 08:59
Zaostrzenie zakazu handlu? Resort rozwoju zabiera głos
fot. credit Andrzej Zbraniecki/East News

- W MRPiT nie są obecnie prowadzone prace nad zmianami w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta - poinformował resort rozwoju. Zaznaczył, że od różnych podmiotów napływają rozmaite, czasem sprzeczne postulaty dot. obowiązujących przepisów; wszystkie są analizowane.

Zakaz handlu miał być poddany nowelizacji w ramach ustawy. Tak mówił pod koniec czerwca 2021 roku w "Dzienniku Gazecie Prawnej" poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę miała według niego trafić na początku lipca do Sejmu: "dostaliśmy zielone światło na zmianę przepisów". Poseł wyraził nadzieję, że przepisy poselskiego projektu wejdą w życie przed końcem wakacji.

Zakaz handlu w niedziele. Czy coś się zmieni?

Gazeta poinformowała, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niej dominujący. W miesiącu poprzedzającym kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy łączne wpływy z działalności określanej jako "przeważająca" miałyby wynosić ponad 50 proc. Redakcja zapytała czy resort rozwoju zgadza się z potrzebą uszczelnienia przepisów i czy sam prowadzi prace nad zmianami w ustawie/

W MRPiT nie są obecnie prowadzone prace nad zmianami w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

"Do MRPiT wpływają zarówno postulaty podmiotów opowiadających się za zniesieniem bądź czasowym zawieszeniem zakazu handlu w niedziele i święta, jak i stanowiska, w których zainteresowani stanowczo popierają obecnie obowiązujące regulacje i sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom w tym zakresie" - poinformował resort.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii nie pracuje nad zmianami w ustawie o zakazie handlu

Ministerstwo poinformowało również, że przyjęcie jakiegokolwiek rozwiązania w zakresie ograniczenia handlu wiąże się z koniecznością pogodzenia sprzecznych interesów różnych grup przedsiębiorców. "Dlatego obecnie resort poddaje wnikliwiej analizie napływające informacje i postulaty związane ze stosowaniem przepisów ww. ustawy" - podał resort.

Na pytanie, jak duża jest skala otwierania sklepów w niedzielę i święta, w tym placówek posiadających status placówek pocztowych, resort odparł, że nie posiada takich danych.
Obecna ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje szereg wyjątków; zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje m.in. na stacjach paliw, dworcach i lotniskach, w piekarniach i cukierniach, w aptekach, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, w placówkach pocztowych. 

RadioZET.pl/PAP