Zamknij

Zaostrzenie zakazu handlu? Zielone światło resortu rozwoju

28.07.2021 09:10
Olga Semeniuk o zakazie handlu
fot. Artur Szczepanski/REPORTER/east News

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk jest za uszczelnieniem zakazu handlu. Jej zdaniem niedziela handlowa „i tak nie stanowi wielkiego wpływu do budżetu przedsiębiorcy”.

Zakaz handlu w niedziele nie narusza ustawy zasadniczej – uznał 27 lipca 2021 roku Trybunał Konstytucyjny. Przedsiębiorcy próbowali zmienić przepisy, ale skoro te nie są niekonstytucyjne, sklepy muszą się dostosować.

W ostatnich miesiącach jednak coraz więcej sklepów znajduje sposób na ominięcie niewygodnych przepisów. Placówki handlowe zamieniają się w punkty pocztowe, co umożliwia im niedzielny handel. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk zapowiada zaostrzenie przepisów.

Zaostrzenie zakazu handlu? Zdaniem Olgi Semeniuk niedziele handlowe i tak niewiele wnoszą

Sklepy kombinują, jak mogą, by tylko móc pracować w niedziele. Po licznych lockdownach wielu sprzedawców chce odrobić pandemiczne straty, a niedzielne obroty mogłyby choćby w niewielkiej części pomóc w realizacji tego celu.

Zdaniem wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk, dla właścicieli sklepów niedziele handlowe i tak nie miałyby większego znaczenia dla budżetu. Pytana o stanowisko na antenie Polskiego Radia 24 przedstawicielka resortu zaproponowała zaostrzenie przepisów tak, by sklepy nie mogły już zamieniać się w placówki handlowe.

Niedziela handlowa nie jest aż takim wpływem do budżetu przedsiębiorców, to prawo pracowników, to rzecz zapewniająca komfort. Zgadzam się z uszczelnieniem prawa w tym zakresie 

Olga Semeniuk

- To temat, który jest przedmiotem dyskusji. Wiem, że taki projekt uszczelniający powstał, uszczelnienie to postulat wynikający głównie z dialogu ze związkami zawodowymi - powiedziała wiceminister.

Jedną z propozycji nowelizacji przepisów jest umożliwienie sklepom działającym jako „placówki pocztowe” niedzielnego handlu, ale tylko wtedy, jeśli będzie to ich przeważająca działalność.

RadioZET.pl/PAP