Zamknij

Zaostrzenie zakazu handlu. Do kiedy sklepy będą czynne w niedziele?

19.10.2021 20:35
tablica informująca o otwieraniu sklepu w niedziele
fot. Michał Tomaszkiewicz, RadioZET.pl

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, zatwierdzając tym samym zaostrzenie przepisów. Sklepy, które masowo zaczęły korzystać z wyjątku przewidzianego dla placówek pocztowych, straciły taką możliwość. Na wejście prawa w życie trzeba jeszcze poczekać – do kiedy sklepy będą czynne w niedziele?

Zakaz handlu w niedziele nie podoba się większości Polaków, którzy chcieliby móc decydować o tym kiedy wybiorą się na zakupy. Prawo i Sprawiedliwość zabrało im tę wolność, a poprzez znowelizowanie wprowadzającej zakaz ustawy zaostrzyli przepisy jeszcze bardziej.

Była to odpowiedź na korzystanie przez duże sieci handlowe, takie jak Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan czy Carrefour, z wyjątku zarezerwowanego dla placówek pocztowych. Biedronce pomaga w tym nawet Poczta Polska. Nowelizacja zabiera tę możliwość. Kiedy zacznie obowiązywać prawo, przez które sklepy będą musiały znowu zamknąć się w niedziele?

Zakaz handlu w niedziele. Kiedy zaostrzone przepisy wejdą w życie?

Podpis prezydenta to przedostatni krok procesu legislacyjnego: znowelizowane przepisy muszą zostać opublikowane w „Dzienniku Ustaw”. Po tym fakcie i upłynięciu odpowiedniego vacatio legis nowe prawo zaczyna obowiązywać.

W nowych przepisach obóz rządzący zawarł dodatkowy wymóg dla placówek pocztowych chcących otwierać się w niedziele mimo zakazu handlu: usługi pocztowe muszą generować przynajmniej 40 procent przychodów danego obiektu. Tego warunku sklepy nie zdołają spełnić i w niedziele będą musiały pozostać zamknięte.

Niewykluczone jednak, że znajdą się inne sposoby na przechytrzenie zakazu. Biedronka już taki ma: wprowadziła nowy rodzaj robienia zakupów, którego nie da się zabronić.

W przypadku nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przyjęto, że wejdzie ona w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Można przyjąć, że treść ustawy ukaże się w „Dzienniku Ustaw” w październiku 2021 roku. Trzy miesiące od publikacji miną więc pod koniec stycznia 2022 roku, a nowela wejdzie w życie 1 lutego 2022 roku.

Sklepy korzystające z wyjątku od zakazu handlu w niedziele stworzonego dla placówek pocztowych będą więc mogły otwierać się przez wszystkie dni tygodnia jeszcze przez 3 miesiące, do czasu wejścia zaostrzonych przepisów w życie.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl