Zamknij

Zamknięcie galerii. Premier prosi o wsparcie dla sprzedawców

08.04.2021 15:17
Zamknięcie galerii. Premier prosi o wsparcie dla sprzedawców
fot. ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Lockdown paraliżuje handel stacjonarny w zamrożonych branżach. Przedsiębiorcy próbują obchodzić przepisy i wynoszą towar przed centra handlowe. Co na to premier Mateusz Morawiecki?

Lockdown został przedłużony do 18 kwietnia 2021, a to wiąże się m.in. z dalszym zakazem handlu w obiektach wielkopowierzchniowych i zamknięciem sklepów meblowych oraz budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2.

Zdesperowani przedsiębiorcy twierdzą, że tarcza antykryzysowa od rządu to za mało na utrzymanie biznesu i biorą sprawy w swoje ręce. Część właścicieli sklepów z zamrożonych branż obchodzi przepisy, wynosząc towar na parkingi przed centra handlowe i tam organizując sprzedaż.

Zakaz handlu. Firmy na parkingi

Mateusz Morawiecki powiedział w trakcie czwartkowej konferencji (8 kwietnia 2021), że poza brakiem klientów i zmniejszonymi przychodami, przedsiębiorcy muszą mierzyć się także z wysokimi czynszami w obiektach handlowych.

Premier zapewnił, że "rządowe zespoły negocjatorów prowadzą rozmowy, aby wesprzeć sprzedawców, przedsiębiorców, którzy są najemcami powierzchni w galeriach".

To jest jedna z podstawowych okoliczności, które mają zmienić czy poprawić rachunek wyników tych sklepów, które nie mogą prowadzić działalności gospodarczej w galeriach

Mateusz Morawiecki, Premier RP

Zdaniem Mateusza Morawieckiego drugą formą pomocy jest tarcza antykryzysowa, która składa się z kilku części.

Tarcza antykryzysowa. Pomoc dla przedsiębiorców

Premier wymienił w trakcie konferencji, że w ramach oferowanych tarcz rząd wspiera przedsiębiorców poprzez: postojowe, będące zapłatą za część wynagrodzenia pracowników, zwolnienia ze składek ZUS, bezzwrotne dotacje dla mniejszych firm, umorzenia udzielonego wsparcia z pierwszej tarczy.

Mateusz Morawiecki pytany o wyjście przedsiębiorców z handlem na parkingi odpowiedział: - mam nadzieję, że jesteśmy dzisiaj w punkcie przełomowym.

RadioZET.pl