Zamknij

Cmentarze zamknięte. Handlowcy liczą straty, rząd obiecuje wsparcie

30.10.2020 18:01
Zamknięcie cmentarzy. Rekompensaty dla sprzedawców zniczy i kwiatów
fot. JacZia/shutterstock (ilustracyjne)

Cmentarze będą zamknięte od 31 października do 2 listopada. To decyzja rządu, którą podczas konferencji prasowej ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Dzień Wszystkich Świętych dla sprzedawców zniczy i kwiatów do tej pory wiązał się z niemalże pewnym zyskiem. Decyzja premiera o zamknięciu cmentarzy pokrzyżuje plany handlowców, którzy w tym roku być może odnotują straty.

Cmentarze będą zamknięte od 31 października do 2 listopada. Rząd podjął taką decyzję celem zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Sprzedawcy zniczy i kwiatów z rządowym wsparciem

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zamknięcie cmentarzy w dniach od 31 października do 2 listopada. Jak tłumaczył, rząd „czekał z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać".

To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko, to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie 

Mateusz Morawiecki

Taka decyzja odbije się na finansach tych, którzy co roku sprzedają znicze i kwiaty przy cmentarzach.

Zobacz także

Jeszcze dwa tygodnie temu „Parkiet” pisał o obawach branży, która ma świadomość, że tegoroczny sezon zniczowy może być mniej dochodowy. W artykule czytamy, że wartość krajowego rynku zniczy waha się między 800 mln–1 mld zł. Jak wskazano „rynek jest już dojrzały i w kolejnych latach będzie się kurczył”. Dzień Wszystkich Świętych w tym roku będzie mniej dochodowy także dla sprzedawców kwiatów przy cmentarzach.

Czy handlowcy będą mogli liczyć na rekompensaty za straty spowodowane decyzją rządu?

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że w związku z zamknięciem cmentarzy zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty.

Jak dodał rzecznik rządu Piotr Müller, „wsparcie będzie kierowane w szczególności do firm, które prowadzą działalność w zakresie sprzedaży kwiatów i zniczy".

RadioZET.pl