Zamknij

Zamet Industry zakończył produkcję ram platform wiertniczych dla projektu Kaombo

Olga Papiernik
05.12.2017 10:57
Zamet Industry zakończył produkcję ram platform wiertniczych dla projektu Kaombo
fot. Oliver Paaske on Unsplash

Zamet Industry zakończył produkcję ram do podwodnych systemów wydobycia i przerobu ropy naftowej dla projektu "Kaombo: u wybrzeży Angoli. Kontrakt z norweską firmą Aker Solutions realizowany był przez Zamet od lipca 2015 r. i opiewa na łączną kwotę 13,5 mln euro, podała spółka.

Rozpoczęty w kwietniu 2014 r. projekt Kaombo jest projektem offshore realizowanym na obszarze bloku 32 na Oceanie Atlantyckim, w odległości ok. 200 km od północnych wybrzeży Angoli. Jego celem jest eksploatacja złóż ropy naftowej rozłożonych na powierzchni 800 km2 wód oceanicznych, na głębokości od 1400 do 1950 metrów.

"W ramach podpisanego z Aker Solutions kontraktu Zamet Industry sukcesywnie dostarczał kolejne elementy podwodnych konstrukcji platform wiertniczych dla projektu Kaombo. Udział w projekcie Kaombo nie jest pierwszym zamówieniem Zamet Industry w tym obszarze. Spółka była zaangażowana w projekty 'Dalia' i 'Moho; realizowane również dla Grupy Aker Solutions" - czytamy w komunikacie.

Prezes Zamet Industry Tomasz Jakubowski podkreślił, że sektor offshore jest jednym z trzech filarów działalności Grupy Zamet.

- Kaombo to głęboki projekt morski poświęcony rozwojowi złóż ropy naftowej rozproszonych na sześciu różnych polach. Biorąc pod uwagę jego skalę i zakres, liczymy, że nabyte referencje umożliwią nam dalszy, sukcesywny rozwój naszej działalności na rynku Oil&Gas. - powiedział Jakubowski.

Firma Aker Solutions-Div SUB należy do Grupy Aker Solutions - jednego z największych na świecie dostawców produktów, systemów i usług dla przemysłu naftowego i gazowego, specjalizującego się w inżynierii, a także zintegrowanych rozwiązaniach technologicznych na rynku Oil & Gas. Współpraca Zamet Industry i Aker Solutions, w zakresie dostaw urządzeń do podwodnego wydobycia ropy i gazu oraz maszyn przeznaczonych do pracy na platformach wiertniczych, trwa od 2003 roku.

Zamet Industry S.A. specjalizuje się w świadczeniu usług w zakresie wykonawstwa konstrukcji stalowych, w tym wielkogabarytowych maszyn i urządzeń, m.in. na potrzeby sektora offshore. Wykonuje m.in. urządzenia na platformy wiertnicze, urządzenia do podwodnego wydobycia ropy i gazu, urządzenia dźwigowe, przeładunkowe oraz maszyny dla górnictwa i energetyki.

ISBnews/OP