Zamknij

Zaległy urlop trzeba wykorzystać do 30 września 2020. Będą kary

21.09.2020 14:03
rodzina na urlopie
fot. MAREK DYBAS/REPORTER

Zaległy urlop z 2019 musi być wykorzystany do 30 września 2020 roku. Pracodawca, który nie rozliczy do tego terminu wszystkich dni wolnych zatrudnionego, musi liczyć się z dotkliwą grzywną. Może w związku z tym wysłać na przymusowy urlop.

Zaległy urlop z 2019 roku musi zostać wykorzystany do 30 września 2020. Przepisy jasno precyzują, że odpowiedzialność za dotrzymanie tego terminu leży na pracodawcy, który w razie uchybień może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1000 do 30 000 zł.

Skutki zaniedbań w wykorzystywaniu przysługującego urlopu mogą odczuć także pracownicy: przedsiębiorstwo ma bowiem prawo wysłać zatrudnionych na przymusowy wypoczynek, jeśli sami nie wykorzystali wolnego w dogodnych im terminach.

Zaległy urlop z 2019 roku. Do kiedy trzeba wykorzystać?

Kary za niewykorzystanie urlopu mogą być dla pracodawców szczególnie dotkliwe: jeśli inspekcja pracy twierdzi nieprawidłowości, może nałożyć grzywnę do spłacenia z prywatnych pieniędzy przełożonych. Motywacja do przestrzegania przepisów jest więc wyjątkowo silna.

Zobacz także

Kary, jakie może nałożyć inspekcja, sięgają 30 000 zł. Termin 30 września 2020 jako data graniczna dotycząca wykorzystania zaległego urlopu jest więc skrzętnie pilnowana w przedsiębiorstwach. Jeśli pracownicy mają jeszcze w zanadrzu dni wolne z zeszłego roku, muszą liczyć się z przymusowym wysłaniem na urlop.

Prawo przewiduje sytuację, w których wszystkich dni urlopu z 2019 roku nie uda się wykorzystać przed 30 września 2020. W takim przypadku inspekcja pracy nie będzie wymierzać kary, jeśli zaległe wolne zacznie być odbierane przed końcem miesiąca i obejmie także październik 2020.

Zobacz także

W wybranych przypadkach za niewykorzystany urlop przysługuje ekwiwalent pieniężny. Zgodnie z art. 171 ust. 1 Kodeksu pracy mogą go otrzymać tylko osoby, które w chwili wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy mają niewykorzystane dni wolne.

Zagłosuj

Macie jeszcze niewykorzystany urlop?

Liczba głosów:

W kręgach rządowych toczą się dyskusje na temat nowelizacji prawa pracy. Jednym z pojawiających się postulatów jest przepadanie niewykorzystanego urlopu.

RadioZET.pl/Polska Times