Zamknij

„Zaległe płatności podatku” to pułapka. Nie daj się na to nabrać

18.10.2021 20:56
rozliczanie podatku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ministerstwo Finansów wydało oficjalne ostrzeżenie przed kampanią mailową oszustów, którzy podszywają się pod urząd skarbowy. W rozsyłanej wiadomości informują o zaległościach w rozliczaniu z fiskusem i polecają udać się z dokumentacją do banku lub „jakiegokolwiek US”.

Podatki bywają uciążliwym obowiązkiem ze względu na skomplikowanie systemu fiskalnego. Błędy w rozliczaniu mogą sporo kosztować: kary za wykroczenia skarbowe zostały znacznie podniesione. Nic więc dziwnego, że sporo przedsiębiorców wszelkie informacje z urzędów skarbowych wpędzają w nerwowy nastrój.

Mail zatytułowany „Zaległe płatności podatku” będzie więc traktowany przez adresatów z najwyższą uwagą. Liczą na to przestępcy, przed którymi ostrzega Ministerstwo Finansów.

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Resort ostrzega przed kampanią phishingową

MF zamieściło na swojej stronie komunikat o „kolejnej próbie oszustwa”. Przestępcy podszywają się pod resort i urzędy skarbowe, żeby informacją o stwierdzeniu zaległości podatkowych wymusić przeczytane maila.

Przykładowa treść wiadomości rozsyłanej przez przestępców brzmi następująco:

Dobry dzień, Ma to na celu poinformowanie Cię o rozbieżności w Twojej ewidencji podatkowej. Odwiedź swój bank lub jakikolwiek urząd skarbowy w Twojej okolicy z załączonym ewidencją podatkową. W załączniku znajduje się dokumentacja podatkowa, zaległe płatności i numer referencyjny sprawy podatkowej.

wiadomość przestępców

Oszuści liczą na to, że powaga tematu zmusi odbiorców do próby otworzenia załącznika. W nim, zamiast informacji dotyczącej zaległości finansowych, znajduje się złośliwe oprogramowanie, którego zadaniem jest przejęcie informacji dotyczących kart płatniczych czy danych logowania do systemów transakcyjnych banków.

Wiadomość o takiej treści powinna być zignorowana i wykasowana; w żadnym wypadku nie należy próbować otwierać załącznika, gdyż może się to skończyć poważnymi stratami finansowymi.

RadioZET.pl/Ministerstwo Finansów