Zamknij

Badanie: większość Polaków czeka na recesję gospodarczą

24.10.2019 07:08
Zakupy 2019. Badanie: większość Polaków czeka na recesję gospodarczą
fot. I MAKE PHOTO 17/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad połowa Polaków spodziewa się recesji – wynika z badania opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”. Z tego powodu badani zapowiadają oszczędności, zwłaszcza w wydatkach na posiłki poza domem i ubrania.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

To, jak Polacy oceniają sytuację gospodarczą, pokazały globalne badania 2019 IRIS Financial Confidence Survey.

Wynika z nich, że nadal dobrze oceniamy aktualną sytuację na rynku. Tylko 14 proc. ankietowanych obecnie widzi oznaki recesji, ale zdaniem 34 proc. jest ogólnie gorzej niż rok temu.

Zobacz także

– Na tle innych społeczeństw europejskich są bardzo optymistycznie nastawieni wobec aktualnego stanu gospodarki i swojej sytuacji ekonomicznej. W tej ocenie przewyższają często obywatele krajów, które zawsze były uważane za zamożne, jak na przykład Francja czy Wielka Brytania – podkreślił Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia (odpowiadała za polską część badania), cytowany przez dziennik. 

Oczywiście ocena sytuacji zazwyczaj jest bardzo subiektywna i w dużej mierze zależy od punktu odniesienia. Ale wyraźnie widać, że pogorszenie sytuacji ekonomicznej we Francji jest odbierane przez Francuzów niemal jako koniec świata. Z kolei Polacy, mający zupełnie inny punkt widzenia, tę ocenę mają dużo bardziej pozytywną.

Adam Czarnecki

Wydajemy mniej na zakupach

Punkt widzenia ankietowanych zupełnie się zmienia, kiedy padło pytanie o przyszłość.

Ponad 50 proc. badanych uważało, że recesja nadejdzie w ciągu kilku miesięcy i – co więcej – już zaczynają się na nią szykować. Co więcej, niektórzy już odczuwają, iż ich sytuacja jest gorsza.

Zobacz także

Ponad 50 proc. zaczyna ograniczać wydatki na jedzenie poza domem czy ubrania. „Takie trendy zawsze widać najpierw w sklepach z tańszą ofertą, liczymy się z takim zjawiskiem” – podała jedna z sieci odzieżowych.

– Z licznych badań wiemy, że Polacy mają poczucie, że jest ciężko. Mimo że mamy bardzo niski współczynnik bezrobocia, to jednocześnie płace nie rosną tak szybko i Polacy cały czas mają poczucie, że są w tyle za innymi krajami UE, jeżeli chodzi o zarobki – komentowała Julia Izmałkowa, prezes Izmałkowa Consulting, w rozmowie z dziennikiem.

Gdy podróżujemy, tym bardziej na tle innych krajów odczuwamy, że nie jest nam dobrze. Dopóki nie ma znaczącej i pewnej informacji, że coś się polepsza – będziemy przekonani, że raczej się pogarsza. Polacy się boją, nie mają pewności, co się wydarzy, a lęk zawsze powoduje ograniczenie wydatków i skulenie się jak jeż na zimę, żeby przeczekać.

Julia Izmałkowa

Jedną trzecią Polaków nie było stać na lekarza

„Rz”, powołując się na badania, podaje, że 33 proc. Polaków twierdzi, iż trudniej im się wiąże koniec z końcem niż jeszcze rok temu. W grupie wiekowej 45-65 mówi tak już 39 proc.

Z kolei 28 proc. przyznaje, że w ostatnim czasie nie było ich stać na wizytę u lekarza – w miastach od 100 do 199 tysięcy mieszkańców odsetek ten to już 36 proc.

Do tego 30 proc. ogranicza wydatki na leki, a co trzeci badany również na żywność.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita