Zamknij

Samochód elektryczny tańszy od tradycyjnego?

Katarzyna Witwicka
30.12.2019 14:40
Zakup samochodu elektrycznego w firmie bardziej opłacalny
fot. Shutterstock/majeczka (ilustracyjne)

Zakup samochodu elektrycznego przy dopłatach państwowych może być korzystniejszą opcją niż wybór tradycyjnego auta – ocenia firma doradcza KPMG.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jeżeli w życie wejdą dopłaty do samochodów elektrycznych dla firm, to użytkowanie takiego auta może być tańsze od tradycyjnego już w drugim roku eksploatacji - ocenia firma doradcza KPMG.

Rozporządzenie ws. dopłat jest w fazie projektu. Ile można będzie zyskać?

Dopłaty do elektrycznych aut dostawczych

Zgodnie z projektowanymi zmianami, przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 procent ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem. Należy jednak pamiętać, że kwota wsparcia dla pojazdu elektrycznego nie będzie mogła być wyższa niż 70 tysięcy złotych. Dotyczy to pojazdów kategorii M2 - do przewozu osób, mające oprócz miejsca kierowcy więcej niż osiem miejsc i o dopuszczalnej masie całkowitej do 5 ton oraz N1 - do przewozu ładunków, o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Zobacz także

Jeżeli - zgodnie z projektem - zostaną wprowadzone dopłaty do zakupu dostawczych samochodów elektrycznych, użytkowanie takiego auta może być tańsze od auta z silnikiem spalinowym już od drugiego roku eksploatacji - ocenia KPMG.

Autorzy analizy z KPMG porównali elektryczne i spalinowe auto dostawcze z punktu widzenia całkowitego kosztu ich użytkowania. Chodzi nie tylko o koszt zakupu, ale też serwis czy tankowanie.

Zobacz także

Partner w dziale usług doradczych w KPMG w Polsce Jan Karasek nie ukrywa, że perspektywy rozwoju elektromobilności w Polsce w znacznej mierze są uzależnione od wprowadzenia dopłat do zakupu pojazdów elektrycznych.  -W świetle wyników badania, po zastosowaniu dopłaty, użytkowanie samochodu elektrycznego jest tańsze już od drugiego roku eksploatacji – wskazał ekspert.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/KPMG