Zamknij

Zakazy i nakazy w sklepach i restauracjach. Jest nowy projekt

29.05.2020 08:37
Zakazy i nakazy w czasie koronawirusa
fot. Shutterstock/DimaBerlin (ilustracyjne)

Rząd przekazał do konsultacji projekt rozporządzenia, który przewiduje zniesienie obostrzeń dla prowadzenia biznesu w transporcie, handlu i gastronomii. Zmiany już od 30 maja.

Zniesienie lub ograniczenie zakazu działalności prowadzenia m.in usług gastronomicznych, transportowych czy kosmetycznych wprowadza opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów.

Luzowanie obostrzeń – jak zastrzegł ustawodawca – ma odbyć się w stałym reżimie sanitarnym tj. pod warunkiem zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk i utrzymaniem dystansu społecznego w placówkach usługowych.

Odmrażanie gospodarki w reżimie sanitarnym  

Rząd ogłosił wprowadzenie IV etapu "odmrażania" gospodarki podczas pandemii koronawirusa. Od 30 maja zostaną zniesione wszelkie obostrzenia w handlu, a od 6 czerwca będą otwarte ponownie kina czy siłownie.

Zobacz także

Od 6 czerwca zostaną ściągnięte obostrzenia w pozostałych gałęziach gospodarki - zostaną od tego dnia otwarte kina, teatry, siłownie, parki rozrywki. Wyjątek stanowią dyskoteki i kluby - nadal pozostają zamknięte.

Również od 6 czerwca będą mogły odbywać się wesela i inne uroczystości rodzinne do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek. 

Zobacz także

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji - powiela istniejące ograniczenia, z wyjątkiem tych, które podlegają rozluźnieniu.

Wskazano, że zakłada się rozluźnienie licznych ograniczeń m.in. związanych z prowadzeniem handlu czy punktów gastronomicznych pod warunkiem utrzymania obowiązku zakrywania ust i nosa oraz stosowania zasad tzw. dystansu społecznego.

Zobacz także

Nowe normy w transporcie

Przygotowany przez rząd projekt przewiduje umożliwienie pasażerom odbywania lotów krajowych od 1 czerwca. Jak czytamy, prowadzenie działalności związanej z przewozem lotniczym pasażerskim jest dopuszczalne pod warunkiem: zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego, czyszczenia powierzchni, z którymi pasażer miał styczność po każdym odcinku lotu z pasażerami i dezynfekcji statku powietrznego.

Zobacz także

Pasażerów w samolocie będzie mniej, a każdy z nich przed lotem będzie musiał wypełnić formularz i poddać się kontroli. Podczas lotu nadal należy nosić maseczkę.

Rozluźnieniu ulegną także restrykcje związane z transportem specjalnym, przeznaczonym do przewozu osób niepełnosprawnych.

Wyjście od kina, na basen i na wesele od czerwca

W czerwcu możliwe będzie już zorganizowanie przyjęć okolicznościowych, wyjście do teatru, kina, podjęcie aktywności fizycznej na basenie, czy w klubach fitness, pływalni, lecz przy zachowaniu zasad sanitarnych oraz limitach osób. Uzdrowiska wznowią działalność - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zobacz także

Od 6 czerwca zniesione zostaną ograniczenia dotyczące gromadzenia się w związku z uroczystościami rodzinnymi (śluby, komunie itp.) lub innymi spotkaniami okolicznościowych, jednak przy zachowaniu limitu uczestników - 150 osób.

Działalność swoją od 15 czerwca będą mogły rozpocząć uzdrowiska, z wyjątkiem tych na terenie województwa śląskiego.

Dla basenów, siłowni, klubów i centrów fitness oraz organizacji obozów sportowych przygotowanie wytycznych zobowiązano Głównego Inspektora Sanitarnego.

RadioZET.pl/PAP