Zamknij

Plastik kontra samorządy. Lokalne władze rezygnują z jednorazówek

09.09.2019 11:52
Zakaz używania plastiku. Samorządy wycofują się z jednorazowych butelek i sztućców
fot. DeawSS/Shutterstock (ilustracyjne)

Coraz więcej polskich samorządów rezygnuje z plastiku, nie czekając na wejście unijnego prawa w 2021 roku. Jak podała „Rzeczpospolita”, urzędnicy nie korzystają ze sztucznych tworzyw oraz usuwają je z miejskich imprez. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała „Rzeczpospolita”, samorządowcy coraz częściej decydują się rezygnację z produktów plastikowych.

Zarządzenia w sprawie zakazu używania jednorazowych sztuców, słomek i innych produktów plastikowych przyjęły już władzę m.in. Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Sopotu, Wałbrzycha, Torunia czy Trzcianki.

Dzięki tym zmianom w urzędach i instytucjach miejskich oraz na imprezach okolicznościowych organizowanych przez władze lokalne nie pojawią się plastikowe talerzyki czy słomki.

Zobacz także

Woda z kranu zamiast z butelek

– Niektóre zmiany można wprowadzić od razu – jak choćby zastąpienie wody w butelkach plastikowych zdrową sopocką wodą z kranu, serwowaną w szklanych dzbankach. Inne zmiany wymagają więcej czasu. Ale wszyscy musimy mieć świadomość, że ograniczenie używania plastiku to konieczność – powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Jeszcze w tym miesiącu władze Sopotu planują pikniki oraz rozdawanie poradników dla mieszkańców, przedsiębiorców i branży turystycznej w sprawie ograniczenia plastiku. W kampanię „Sopot naturalnie” zaangażuje również specjalną stronę na Facebooku.

Zobacz także

„Rzeczpospolita” przypomniała, że również stolica walczy z nadmiernym używaniem plastiku.

– Zrezygnowaliśmy w Urzędzie Miasta stołecznego Warszawy z używania naczyń plastikowych jednorazowego użytku i zakupu wody w butelkach 0,5 litra i 1,5 litra – wskazała Dominika Wiśniewska z warszawskiego ratusza, cytowana przez dziennik.

Podczas upałów stołeczny ratusz korzystał z dużych baniaków na wodę. Zgodnie z Kodeksem pracy podczas wysokich temperatur pracodawca musi zapewnić odpowiednią ilość wody pitnej.

W umowach zawartych z wykonawcami imprez i kateringu podkreślamy, że chcemy korzystać wyłącznie z naczyń biodegradowalnych lub wielokrotnego użytku. Urzędy dzielnic i stołeczne jednostki również minimalizują wykorzystanie jednorazowych tworzyw PET

Dominika Wiśniewska, UM Warszawa

Unijny zakaz za dwa lata

Wrocław również zrezygnował z plastikowych przedmiotów.

– Mamy już pierwsze sukcesy. W maju odbył się festiwal „Europa na widelcu”, w trakcie którego korzystano z naczyń biodegradowalnych, a wkrótce podobnie będzie na Maratonie Wrocławskim – powiedział Grzegorz Rajter z wrocławskiego magistratu.

W 2021 roku ma wejść w życie zakaż używania jednorazowych produktów plastikowych – kubków, sztuców czy słomek – w całej Unii Europejskiej.

Z roku na rok produkcja oraz zużycie plastiku drastycznie rośnie, a wiele z tych towarów nie podlega recyklingowi i proces ich rozkładania się w środowisku może potrwać tysiące lat.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita