Zamknij

Zakaz telefonów w szkołach? Tego chcą nauczyciele

04.02.2020 10:33
czy zakaz telefonów w szkołach to dobry pomysł?
fot. Shutterstock/ DisobeyArt (ilustracyjne)

Czy szkoła może być strefą wolną od telefonów komórkowych? „Dziennika Gazeta Prawna” wskazuje, że pomysł ten cieszy się zainteresowaniem nauczycieli.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Dziennik dawał nauczycielom pytanie o ograniczenie możliwości korzystania z telefonów komórkowych w szkole przez uczniów. 66 procent ankietowanych przyznało, że w ich szkołach taki zakaz już istnieje.

27 procent pedagogów przyznało, że w ich szkołach takiego zakazu nie ma, ale wkrótce zapewne się pojawi. Zdecydowana większość nauczycieli i dyrektorów jest wprowadzeniem zakazu korzystania z komórek w szkołach.

Zobacz także

Prawie 59 procent nauczycieli uważa, że zakaz powinien dotyczyć jedynie uczniów. I tylko 16,7 procent jest za tym, by solidarnie objął całą szkolną społeczność.

Zdaniem nauczycieli wypowiadających się dla DGP, zakaz korzystania z telefonów sprawi, że „problemy z brakiem umiejętności zawierania znajomości i akceptacji przez innych znikną”.

Zobacz także

Dziś, jak wskazuje dziennik, część szkół ma zakaz korzystania z komórek wpisany do statusu placówki. W takich dokumentach mowa o chowaniu telefonów do szafek czy zostawienia ich w sekretariacie. Zgodnie z cytowanym przez dziennik prawem oświatowym, szkoły mają swobodę kreowania przepisów dotyczących  korzystania przez uczniów z telefonów.

„Dziennik Gazeta Prawna” zapytał nauczycieli, czy szkoły organizują spotkania z psychologiem dotyczące uzależnienia od telefonu i internetu. 70 procent odpowiedziało twierdząco, ale jednocześnie ponad 20 procent pedagogów zaprzeczyło. Z kolei na pytanie, czy zaobserwowali negatywny wpływ komórek na dziecko, tylko pojedyncze osoby odpowiadały „nie”.

Zobacz także

Część nauczycieli wskazuje w badaniu, że często telefony są wykorzystywane w trakcie lekcji.  - Czasem proszę uczniów, by coś sprawdzili, znaleźli albo żebyśmy mogli zagrać w grę edukacyjną. Minęły czasy papierowych planszy demonstracyjnych. Telefon z dostępem do internetu może być użyteczny w sytuacji, kiedy w szkole jest słaba baza komputerowa - przekonują nauczyciele w rozmowie  z DGP.

Tymczasem z badania przeprowadzonego przez Mobiem Polska wynika, że ponad 60 procent Polaków w wieku od 15 do 35 lat nie rozstaje się z telefonem w ciągu dnia. Co drugi Polak deklaruje, że spędza z telefonem w ręku kilka godzin dziennie. Prawie 82 procent  badanych użytkowników, idąc spać, kładzie telefon blisko siebie. Autorzy tego badania tłumaczyli, że w 2007 roku, czyli w chwili wejścia na rynek telefonów komórkowych, najmłodsi respondenci mieli 2 lata. - Przeszło 5 lat później mogli już bawić się iPhonami piątej generacji. Smartfony towarzyszą im, odkąd sięgają pamięcią. I ta technologia rozwija się razem z nimi – mówi Paweł Murawski z Mobiem Polska dla MondayNews.pl.

Zobacz także

Trudno zatem dziwić się, że uczniowie nie rozstają się z komórkami także w szkołach. Część nauczycieli deklaruje, że chce wykorzystać potencjał technologiczny w edukacji, a część stanowczo zakazuje korzystania z komórek podczas zajęć. Skąd ten opór? Eksperci w rozmowie z DGP mówią o strachu niektórych nauczycieli przed nowinkami technologicznymi.  

RadioZET.pl/”Dziennik  Gazeta Prawna”/ MondayNews.pl