Zamknij

Zakaz strajków dla kontrolerów lotów. PAŻP zmienia zasady

24.06.2021 13:25
Zakaz strajków dla kontrolerów lotów. PAŻP zmienia zasady
fot. Tomasz Kawka/East News

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie miała szersze możliwości działania. Nowelizacja ustawy o PAŻP ma pozwolić instytucji m.in. powoływać spółki zależne, które mogłyby komercyjnie świadczyć różne usługi.

Lockdown wydłużył wiele procesów legislacyjnych i spowodował, że rządzący skupili większość swoich działań na walce z koronawirusem. Efektem ma być Polski Ład, czyli zaprezentowany w połowie maja 2021 roku program Zjednoczonej Prawicy, będący receptą na odbudowę polskiej gospodarki po kryzysie. 

Po majowym łagodzeniu obostrzeń, politycy wrócili do innych tematów. „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że pod lupę została wzięta nowa ustawa, która pozwoli Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej powoływać spółki zależne i zarabiać na usługach oraz zakaże strajku kontrolerom.

Nowelizacja ustawy o PAŻP

Już w 2020 roku rządzący zapowiedzieli chęć nowelizacji ustawy o PAŻP, ale wtedy pomysł na dłuższy czas utknął w ministerstwach. W czwartek (24 czerwca 2021) resort infrastruktury poinformował „Dziennik Gazetę Prawną”, że Rada Ministrów powinna przyjąć nowelizację do końca września. Potem zajmie się nią parlament.

Rządowe założenia mówią, że projektowane zmiany mają zapewnić agencji efektywniejsze działanie. Jedną z najważniejszych zmian dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ma być możliwość powoływania spółek zależnych, które mogłyby komercyjnie świadczyć różne usługi, np. na rzecz dynamicznie rozwijającego się rynku operatorów dronów.

Gazeta podaje, że projekt zakłada też m.in. korekty ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, które zakładają wprowadzenie zakazu strajku dla kontrolerów PAŻP.

RadioZET.pl/PAP/DGP