Zamknij

Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy. Kolejne polskie miasto z prohibicją

14.06.2021 21:49
Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy. Kolejne polskie miasto z prohibicją
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Do grona miast, w których funkcjonuje już nocny zakaz sprzedaży alkoholu, dołączy kolejne. Do tej pory obowiązywał on m.in. w Chorzowie, Bytomiu, Świętochłowicach czy Mikołowie. Które miasto będzie następne?

Alkohol będzie towarem deficytowym w Rudzie Śląskiej od 15 czerwca 2021 roku. Samorząd wprowadza oficjalny zakaz sprzedaży procentowych trunków w ciągu nocy.

Oznacza to, że od godz. 23:00 do 6:00 nie będzie można kupić napojów wyskokowych w placówkach handlu detalicznego oraz na stacjach benzynowych. Zakaz nie będzie dotyczył lokali gastronomicznych.

Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce

Radni z Rudy podjęli decyzję podczas majowej sesji Rady Miasta.

Docierają do nas liczne interwencje i skargi mieszkańców dotyczące zakłócania porządku publicznego i ciszy nocnej, szczególnie w okolicy osiedlowych sklepów nocnych. Tylko w ubiegłym roku straż miejska interweniowała w tej sprawie kilkadziesiąt razy

Marek Partuś, komendant rudzkiej straży miejskiej w Rudzie Śląskiej

Wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer zaznaczył, że problem jest poważny: Na każdym spotkaniu z mieszkańcami zgłaszane są skargi związane z tym tematem, który nasila się w okresie wiosenno-letnim i dotyczy często tych samych. Nie możemy jednak ograniczyć sprzedaży alkoholu w poszczególnych punktach, zakazem musimy objąć całe miasto.

Ruda Śląska z nocnym zakazem sprzedaży alkoholu

W Rudzie Śląskiej działa obecnie 13 sklepów nocnych i 15 stacji benzynowych, gdzie sprzedaż alkoholu prowadzona jest całodobowo. Nocna prohibicja funkcjonuje już w miastach ościennych – m.in. w Chorzowie, Bytomiu, Świętochłowicach czy Mikołowie, a także w innych gminach w Polsce. Możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych daje samorządom ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają każdej gminie samodzielnie zadecydować m.in. o tym, czy wprowadzić na jej terenie ograniczenia godzin sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Przepisy stanowią, że prohibicja może objąć wyłącznie całą dzielnicę – nie może być wprowadzona na wybranym obszarze czy też ulicy.

RadioZET.pl/PAP