Zamknij

Zakaz sprzedaży alkoholu „nie tylko w niedzielę”. Związkowcy atakują Orlen

24.05.2021 17:58
Zakaz sprzedaży alkoholu przez cały tydzień. Nowy pomysł Solidarności. Związkowcy atakują Orlen
fot. Karol Makurat/REPORTER/EastNews

Zakaz handlu w niedzielę jest obchodzony dzięki robieniu ze sklepów punktów pocztowych – tak uważają związkowcy Solidarności, których opisuje serwis money.pl. Solidarnościowcy winą za obchodzenie zakazu handlu w niedzielę obarczają w dużej mierze Orlen.

Zakaz handlu w niedzielę już od momentu wprowadzenia budził skrajne emocje. Pracownicy sektora handlowego cieszą się z wolnego dnia w weekend, ale nie wszyscy konsumenci są zadowoleni, że sklepy są zamknięte.

Niektóre sieci szukają sposobów na obejście przepisów. W pierwszej połowie maja pisaliśmy, że Polomarket będzie otwarty w niedziele dzięki należącemu do Orlenu Ruchowi. Na takie praktyki nie chce przyzwalać „Solidarność”. Związkowcy chcą zakazać sprzedaży alkoholu w punktach pocztowych, również w inne dni tygodnia.

Zakaz handlu alkoholem nie tylko w niedzielę

Solidarność dąży do wprowadzenia zmian w ustawie o trzeźwości. Co miałoby się zmienić? Związkowcy chcą, aby na stałe zakazano sprzedaży alkoholu przez placówki pocztowe. Jeśli ten postulat zostałby wprowadzony w życie, wówczas trunków wyskokowych nie będzie można zakupić również w inne dni tygodnia niż niedziela.

Serwis handelextra.pl opublikował wypowiedź przewodniczącego Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" Andrzej Bujara. Uważa on, że największa państwowa spółka ma oferować rozwiązania pocztowe sieciom handlowym. Jednym z przykładów jest wspomniana już wcześniej umowo z Polomarketem.

PKN Orlen vs Solidarność

Związkowcy chcą doprowadzić do spotkania z Danielem Obajtkiem, stojącym na czele spółki PKN Orlen. Jak informuje money.pl, „chcą omówić problem związany z obchodzeniem przy pomocy Orlenu zakazu handlu. Związkowiec chce przekonać prezesa państwowej spółki, że nie jest to dobre rozwiązanie”.

Na co stawia „Solidarność”? Przede wszystkim chodzi o uszczelnienie zakazu handlu w niedzielę i wprowadzenie zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Głównym celem jest wprowadzenie podstawy prawnej, dzięki której będzie obowiązywał pełny zakaz sprzedaży alkoholu przez placówki pocztowe.

RadioZET.pl/money.pl/handelextra.pl