Zamknij

Zakaz palenia węglem i drewnem. Przez miesiąc nałożono osiem mandatów

01.10.2019 10:07
Zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie. Przez miesiąc nałożono osiem mandatów
fot. Adam STASKIEWICZ/East News (ilustracyjne)

Osiem mandatów na łączną kwotę 2,2 tys. zł – to bilans pierwszego miesiąca od wejścia w życie zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie. Od początku września przeprowadzono 600 kontroli i odnotowano 19 wykroczeń.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Statystyki te przekazała we wtorek Edyta Ćwiklik ze Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

Oprócz mandatów strażnicy skierowali 10 wniosków o ukaranie do sądu i pouczyli jednego sprawcę. Za złamanie prawa grozi mandat od 20 do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu i złożenia wniosku do sądu o ukaranie – nawet do 5 tys. zł grzywny.

Zobacz także

Miesiąc obowiązywania zakazu

Uchwałę zakazującą używania paliw stałych do ogrzewania w Krakowie przyjął sejmik województwa małopolskiego w połowie stycznia 2016 roku.

Na jej mocy w Krakowie od 1 września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Dotyczy on nie tylko pieców i palenisk węglowych, ale także kominków i ciężkich, stacjonarnych grilli. Dopuszczone do stosowania są: gaz ziemny lub lekki olej opałowy.

Kontrolę, czy przestrzegana jest uchwała antysmogowa, prowadzą strażnicy miejscy. Już 1 września zaledwie kilka minut po północy otrzymali oni zgłoszenie, że z komina budynku przy ul. Królowej Jadwigi wydobywa się dym.

Właściciel kominka tłumaczył, że rozpalił go w sobotę wieczorem, gdy zakaz jeszcze nie obowiązywał, ale i tak dostał mandat.

Zobacz także

Dym z komina i mandat od strażników

Z kolei 25 września patrol ekologiczny, kontrolując rejon Swoszowic, zauważył dym nad jednym z domów. Na miejscu okazało się, że w kominku spalane jest drewno. W trakcie rozmowy kobieta przyznała, że wiedziała o obowiązującym zakazie używania paliw stałych. Strażnicy nałożyli na nią mandat w wysokości 500 zł.

Na przełomie roku 2019 i 2020 strażnicy miejscy, przeszkoleni urzędnicy z wydziału ds. jakości powietrza oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzą ponad 4,5 tys. kontroli. Analizy zanieczyszczeń prowadzone będą też za pomocą drona, kamery termowizyjnej i monitora pyłu zawieszonego.

Według danych magistratu od 1995 r. w Krakowie zlikwidowano ponad 45 tys. palenisk węglowych, z czego w latach 2012-2019 – 25 tys. Obecnie w mieście pozostaje ok. 4 tys. pieców.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP